Tallinna Sadamas tohib alates maist laevakerede veealuseid osasid puhastada vaid jäätmete kokkukogumisega

Postitas Looduskalender - E, 17.05.2021 - 18.59
Image
Laevakere puhastamine vee all.
Sisu

Tallinna Sadamas tohib alates maist nende sadamavaldustes teha laevakerede veealuste pindade puhastust ja muid töid ainult sel juhul, kui sealt tulevad jäätmed kokku kogutakse.

Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm ütles, et sadama kestliku arengu strateegia hõlmab plaani vähendada sadama ja seal viibivate laevade mõju keskkonnale. „Meie viimaste  aastate ja ka tulevased investeeringud tehnilistesse uuendustesse, nagu kaldaelekter laevadele, automaatne sildumine ja jäätmete suunamine ringmajandusse, on vaid mõni näide. Samuti vaatasime põhjalikult üle kõik siin osutatavad teenused. Otsus nõuda laevade kerepuhastuse jäätmete kokku kogumist on täna möödapääsmatu, sest igasuguste jäätmete vette sattumine toetab merekeskkonna jätkuvat reostumist ja eutrofeerumist,“ lisas ta.

Nüüdsest saab Tallinna Sadama akvatooriumis kerepuhastusteenust osutada ainult eeldusel, et puhastusjäätmed kogutakse kokku, vältimaks nende sattumist merekeskkonda.

Viking Line´i laeva puhastamine täna Tallinna Sadamas.

Tänaseks on oma valmisolekust pakkuda Tallinna Sadama valdustes kerepuhastusteenust andnud teada Soome ettevõte DG-Diving Group. Ettevõte kasutab laevade puhastamiseks  patenteeritud uuenduslikku tehnoloogiat ja eriväljaõppe saanud tuukreid ning arendab praegu kerepuhastusseadet, mille kasutamise korral ei ole tuukreid enam edaspidi vaja. Nii  bioloogilisi kui ka keemilisi materjale sisaldavad jäätmed kogutakse kaldal olevasse mahutisse ja filtreeritud vesi juhitakse tagasi merre.

„Laevakere veealust osa tuleb olenevalt aastaajast puhastada 1–2 korda kuus, et hoida ära liigne bioloogiliste osakeste kogunemine veealusele osale. Tänu sellele on laevade liikumine  kütuse tarbimise ja kiiruse poolest tõhusam,“ ütles Mika Rouhola ettevõttest DG-DivingGroup Oy. Ettevõtte hinnangul võib 200 meetri pikkuse laevakere veealusele osale koguneda kuni 800 kilogrammi bioloogilist materjali.

Veealuseks puhastuseks ettenähtud patenteeritud tehnoloogialahenduse mõtles välja sama ettevõtte omanik Mauri Kalliomäki ning seda kasutatakse juba mitmes Soome ja Rootsi  sadamas. Seade vastab Rootsi ametiasutuste keskkonnanõuetele ning IMO ja HELCOM-i suunistele. Seade, mis laevakeresid vee alt puhastab, sarnaneb natuke basseinipuhastusrobotile – trossi ja voolikutega masin kinnitub laevakerele ja puhastab selle, kogudes kohe kokku kõik puhastusjäägid. Esialgu käivad robotiga kaasas ka tuukrid, kuid tulevikus võib masin selle tööga autonoomselt hakkama saada.

Vaata videot, kuidas käib laeva puhastamine tuukri ja jäätmeid koguva puhastusrobotiga:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.