Vihitaja lugu

Postitas Looduskalender - L, 12.06.2021 - 08.08
Autorid

 Pildistas ja kirjutas Arne Kiin

Image
Vihitaja munad
Sisu

Vihitaja munad

On seitsmes juuni ja uitan Väike-Emajõe kaldal  jäälinnu pildistamiseks sobivaid kohti otsides. Minu eest, vette ulatuvalt puurondilt tõuseb lendu vihitaja, väike hallikaspruuni kuuega kurvitsaline. Lähemale jõudes näen rondil kaht pruunilaigulist muna, mõlemal koores väike auk. Olen leidnud vihitaja eluaseme, kus linnupojad kohe-kohe koorumas.

Vihitajad on pesahülgajad. Pojad püsivad pesas üheainsa oma ilmaletuleku päeva. Seejärel viib vanalind nad suurde maailma, rännule ja sünnikohta tagasi enam ei tulda. Selle ainsa pesapäeva on juhus mulle nüüd jäädvustamiseks kinkinud.

Õnneks on jäälinnu pildistamiseks mõeldud varjetelk sealsamas lähedal. Toon selle kiiresti kohale ja sean pisut eemale põõsa varju ülesse ning lahkun.

Vihitaja koorunud pojaga

Vihitaja koorunud pojaga

Järgmisel päeval ootan, kuni päike kaste kuivatab ja ilm kenasti soojendab. Vihitaja pojad kooruvad hommikul, uue elu ilmaletulekut ei taha ega tohi ma segada.

Varajasel ennelõunal sean sammud pesa juurde. Juba pesast eemalt astun jõulisemate sammudega, murran põõsalt paar kuivanud oksa ja räägin valjusti - nii annan vanalinnule aega poegade juurest rahulikult lahkuda.

Vupsan varjetelki ja sean kaamera töövalmis. Pilk läbi teleobjektiivi näitab puurondi lohus kaht tillukest suletupsu. Kõik on korras!

Emainstinkt toob vihitaja kümmekonna minuti pärast poegade juurde tagasi. Järgnev on üks põnevamaid ja sisutihedamaid päevi minu, kui linnupildistaja elus. Kaamera ees vahelduvad pildid, kus näha esimeste sammude ebakindlust, vihitaja emaõrnust,  maailma avastamise rõõmu...

Vihitaja

Vihitaja

Vastu õhtut, kui varjud juba jõe kohale laskuvad, leian hetke, kui vihitaja korraks poegade juurest lahkub. Haaran oma asjad kaenlasse ja teen kiirelt minekut.

Vihitaja pesa nägemisulatusest väljas heidan telgipalaka rohule, viskan pikali ja vaatan kaua taevasse. Olen õnnelik.

 

Vihitaja varem ka jõgitilder        Actitis hypoleucos


Vihitajad on tildritele sugulased, aga lühemate jalgadega ja pikema sabaga umbes kuldnoka suuruse linnud, kes eelistavad tegutseda pigem üksikute paaridena.

Arne fotol on näha veel kevadist rohekat helki sulestikus ja valget tiivatriipu. Lennatakse madalal veepinna kohal ja harva, kui sätitakse endid istuma mõnele madalamale oksale, pigem kivile või puurondile, aga kohata võime linde nii jõe-, järve-, kui merekallastel.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.