Harilik paakspuu Frangula alnus
Hariliku paakspuu viljad on väga mürgised, neid ei tohiks mingil juhul süüa, samuti on mürgine puu koor.
Paakspuu viljad näevad hetkel välja sellised nagu Aarne pildil. Suur osa luuviljadest, milles peidus kaks luukest on veel punased, aga sügis värvib kõik viljad mustadeks.
Paakspuud Lääne-Eestis ja meie saarte metsades on tavalised, aga alusmetsades üle kogu Eesti levinud. Kasvab tumedakoorelise tüvega põõsana või mitmetüvelise puuna, kõrgusega kuni seitse meetrit. Paakspuu okstel on koor samuti tume, aga kaetud valkjate kriipsukestega.
Tähelepandamatuks võivad jääda puude lehestikku peitunud kenad, valged õied, mis õitsevad sageli teistkordselt augusti teises pooles, vahel septembriski.
Milles võib väljenduda mürgistuse kahtlus?
Oksendamises, väga tugevas kõhuvalus ning veritsevas väljaheites. Kannatanu tuleb kiiresti toimetada haiglasse, kui on käepärast aktiivsöe tablette võib neid kannatanule anda.
Väga sarnane harilikule paakspuule on harilik türnpuu, mille mustad marjad valmivad septembris ning on sellel ajal kergelt mürgised. Näiteks Loode – Eestis võivad nad suisa kõrvuti kasvad, mõne meetrise vahega, miks mitte ka mujal, siis on määramine muidugi lihtne.
Türnpuu
Harilik türnpuu Rhamnus cathartica
Milliseid valminud viljadega taimi me oleme juba tänavu tutvustanud:
Ussilakk: LINK
Näsiniin: LINK
Harilik kuslapuu: LINK