Eesti eurohunt jõudis Rooma

Postitas Aasta Loom - N, 25.11.2021 - 12.18
Avapilt
Sisu

Rahvuslooma ümarlaua esindajate kaudu Rooma viidud 2-eurone hundimünt ja Eesti värske hundinimede kogumik anti eile pidulikult üle Itaalia parlamendi Balti sõprussuhete grupi esindajale Frederico Molliconele Rooma aastapäevapidustuste raames toimunud näituse avamisel. Mündi andis üle Maaeluministeeriumi asekantsler Siim Tiidemann. Tseremoonia toimus balti kunstnike ühisnäituse “Joostes huntidega” avamisel.

“Äsja avatud näitus on heaks näiteks osalevate riikide vahelistest suurepärastest suhetest”. ütles Maaeluministeeriumi asekantsler Siim Tiidemann. “Nii Eesti kui Itaalia rahvusloomaks on hunt, kellel on mõlema rahva ajaloos ja folklooris oluline tähendus. Eestis oleme aastasadu huntidega kooseksisteerinud ning ka täna on hundid oluliseks osaks meie elurikkusest. Vaid tihedas koostöös suudame saavutada ambitsioonikad keskkonnaeesmärgid ning kaitsta bioloogilist mitmekesisust, ühendades kunsti, poliitika ning teaduse parimad jooned.

 

itaalia näitus

 

Euroopa Liidus on ainult kahel riigil rahvusloomaks hunt – Itaalias ja Eestis.  “Hunt kui elurikkuse ja terve keskkonna sümbol on jõudnud Eestist illustratsioonikunsti kaudu Rooma. Täna avame Roomas arutelu, mis loodetavasti viib edasi järgmiste kohtumiste ja koostöödeni  Eesti ja Itaalia kunsti- ja looduseinimeste vahel,” kommenteerib kunstikriitik ja Rooma Kaunite Kunstide Akadeemia pikaajaline direktriss Tiziana D'Acchille.

Itaalia paljudesse piirkondadesse on hunt viimastel aastakümnetel tagasi pöördunud ning kohalikel tuleb õppida nendega taas koos elama. Eestil on olemas hallivatimehega kõrvutielamise katkematu kogemus. “Eesti ja Itaalia saavad rahvuslooma heas mõttes ära kasutada koostööks ja looduskaitse tõhustamiseks, kuivõrd rahvuslooma staatus võimaldab rääkida rahumeelselt delikaatsel teemal – hundi ja inimese suhetest,” kommenteeris rahvuslooma ümarlaua esindaja Helen Arusoo. “Eestlased saavad siin võtta juhtiva rolli, kuivõrd meie oskused elada kõrvuti konfliktliigiga on alalhoitud. Tulevikus pööratakse hundile elurikkuse kontekstis aina rohkem tähelepanu.”

Pidades silmas tulevasi häid suhteid huntide ja inimeste vahel Itaalias, viidi Rooma kingitusena ka värskelt ilmunud Ilmar Rootsi Eesti hundinimede kogumik “Susi – meie rahvuslooma 523 nime”. Kogutud nimede hulk demonsteerib selgelt, et eestlased on oma huntidest osanud alati lugu pidada. Teise kingitusena viidi Rooma – Kapitooliumi emahundi linna – 2eurone hundikujutisega münt, millle Eesti Pank lasi ringlusse 20. oktoobril 2021 aastal ning millel on kujutatud tähistaeva poole uluv hunt kuusemetsa taustal.

Viive Noore kureeritud näitus jääb Fondazione Creativi Italiani ruumides Roomas avatuks 8. detsembrini.

 

Helen Arusoo
 

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.