Lätlaste mäkradest veel

Postitas Aasta Loom - K, 07.09.2016 - 10.30
Sisu

Lätlased saatsid meile ühe kevadel tehtud video, kus mäger toitu otsib ja näib justkui pahandavat: “Siin kah pole, siin kah pole!”

 

Kas lätlased mägrauuringutega tegelevad? Läti loodusemees Jānis Ozoliņš: “Regulaarselt uuritakse mäkra ainult Slitere rahvuspargiks, mille eesmärk on hinnata liigi staatust ainult kaitseala sees.” Muidu on lätlastel nagu meilgi sama seis aasta loomaga ‒ pole seni uuritud. Kõik andmed mägra kohta pärinevad sisuliselt jahimeestelt. Nagu Lätis nii ka Eestis. Ja kui ajalooliselt oli mäger nii Eestis kui Lätis üpriski hinnatud jahiloom, siis enam ta seda ei ole ja järelikult jääb ka jahimeestelt saadud andmeid vähemaks. Tema täpset arvukust ei teatagi ei Lätis ega Eestis. Ning ehkki mäkra kütitakse vahel rasva pärast, vahel sportilikust huvist, tegeletakse temaga vähe. Arvukust hinnatakse stabiilseks. Lätlased arvavad seetõttu, et mägra puhul peaks kaitsma vaid nende suuremaid linnakuid. Samuti arvame Eestis.
Ulukiuurija Jānis Ozoliņš tegeleb tänavu läti mägrakaameratega ning uurib ka mäkrade käitumise ühte aspekti: mäkrade hierarhiat. Seda mainisime ka ühes eelnevas loos ning loodame, et edaspidi saame sellest ettevõtmisest ka lähemalt kuulda. 

Teises videos mäger enam ei "pahanda", sest leidis midagi hamba alla! Näeme ka, kui madalad ja väikesed võivad olla mägra kraabitud toiduotsimise augud. Kenasti on näha mägra erakordselt tundlik nina.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.