Kalakotka pesakaamera Võrumaal 2022

Postitas Looduskalender - R, 15.04.2022 - 22.35
Autorid

Tekst: Triin Leetmaa, Urmas Sellis

Sisu

otsestriim | uudised | foorum

Kalakotkas        Pandion haliaetus

Kalakotka pesadel on Eestis kaks kaamerat, üks Võrumaal ja teine Tartumaal. Võrumaa pesa (kalakotkas) saame vaadata alates 2012. aastast.

Võrumaa kalakotka kaamerapesa ehitasime 2011. aasta sügisel allakukkunud loodusliku pesa asemele. Looduslik pesa asus praegusest tehispesast ca 300 m kaugusel. Järgmisel kevadel võttis kalakotkapaar tehispesa koos kaameraga kohe omaks ning ning tänavu saame pesa jälgida juba üheteistkümnendat aastat järjest. Pesa ajalugu saab vaadata kalakotka kaamerate lehelt. Algselt pesitses siin emaslind Piret, kelle rändeteed saab vaadata rändekaardilt (sügis 2012 ja kevad 2013). Pireti mittetöötavat saatjat ei õnnestunud eemaldada, kuigi teame, et ta pesitses hiljem hoopis uuel territooriumil (ca 35 km kagu suunas). Aastate jooksul on pesaomanikud korduvalt vahetunud. Tänavu tegutseb siin eelmisest aastast tuttav rõngasteta kalakotkapaar, keda kaamera vaatajad kutsuvad Miina ja Marko. 2021. aastal oli neil kolm muna, kuid koorus vaid kaks poega. Pojad rõngastati 11. juulil ning nädal hiljem tegid nad oma esimese lennu. Pesa lähedusse jäid kalakokad augusti teise pooleni.

2022. aasta ülekanne Võrumaa pesast toimub alates 15. aprillist, kaamera sai üles 2.aprillil. Marko ja Miina olid vahepeal rändelt saabunud. Rõngaid neil ei ole, kuid sulestiku järgi on kalakotka isendeid võimalik eristada. Esimese muna munes Miina 20. aprillil. Mõnepäevaste vahedega on ta munenud kokku kolm muna. Pojad kooruvad eeldatavalt mai lõpus. Foorumis on kõik olulisemad sündmused kajastatud.

Pesa juures on kaamera AXIS F41 eraldiseisva sensoriga ja koos Omari tehtud mikrofoniga. Kaamerapilt liigub MikroTik antennide abil lähimasse masti ja sealt kaablite kaudu Eestimaa Looduse Fondi serverisse. YouTube kanali kaudu jagatakse seda kõigile soovijatele. Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks kui tehnilistel põhjustel tuleb pesakaamera otseülekanne taaskäivitada, mistõttu võib muutuda ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning metsisemängu kaamera. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee)

Kalakotkakaamerad toimivad autonoomselt ilma välise energia ja andmesideta. Energia tuleb päikeselt, see salvestatakse stabiilsuse saavutamiseks akudesse. Andmed edastatakse WiFi linkide kaudu kilomeetrite taha lairibaühendusega masti. Toetajate abil oleme aastate jooksul saanud ajakohastada tehnikat, et kaamerapilt oleks üha teravam ja parem. Alati ei lähe aga kõik plaani järgi. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.

Kalakotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv, kaamera paigaldus, koordineerimine ja info jagamine

Beta-Grupp - kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi

Looduskalender - kaamera foorum veebis

Eestimaa Looduse Fond - serveriruum

AkuKeskus Tartus - akuabi

Keskkonnainvesteeringute Keskus - finantstugi igapäevasteks tegevusteks

Mitmed eraannetajad -  ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine

Bea – kalakotkakaamerate foorumite administreerimine

Tuhanded vaatlejad - kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!

Diagram

Description automatically generated with low confidence    Icon

Description automatically generatedKotkaklubi        

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.