Kuidas on möödunud huntide talv Isle Royale´i rahvuspargis

Postitas Aasta Loom - P, 12.03.2023 - 15.03
Avapilt
Sisu

Jaanuari lõpus jagasime postitust USA-s Michigani osariigis asuva Isle Royale´i rahvuspargi talviste õhuvaatluste algusest. Teadlased lendavad igal sellisel päeval, mil ilm vähegi lennata lubab, väikese lennukiga mööda saart, et juba 65. aastat järjest koguda andmeid sealsete hundi ja põdra populatsioonide kohta! Maismaa tiim on suuskadel ning liigub piirkondadesse, kuhu õhutiim neid suunab. 

 

Tekst: Laura Kiiroja
Fotod: kõik kuvad on pärit Wolves and Moose of Isle Royale Facebooki lehelt: https://www.facebook.com/wolvesandmooseofisleroyale

 

Näiteks ühel päeval murdsid hundid ühe GPS-kaelusega varustatud põdra ning uurijad läksid kallihinnalist kaelust üles korjama. Eest leidsid nad aga agaralt põdrakorjuse kallal maiustava rebase. Uurijatel õnnestus sellest ka video teha, kus on kenasti näha, et rebane teab aimata, et “võõrustajaid” ehk toidulaua omanikke võib iga hetk tagasi oodata. 

 

rebane

 

Õnneks olid huntidel endil ilmselt kõhud täis ning rebane ei lasknud ennast ka inimestest vaatlejail heidutada, nii et reinuvader sai endale ühe igati vajaliku toeka söögikorra. Video leiab siit: https://www.facebook.com/rolf.o.peterson/videos/753626865862979

 

hundid peesitavad

 

28. jaanuaril nägi õhutiim pealt, kuidas üks üksi liikuv hunt läbi jää Ülemjärve kukkus. Kusjuures õues olevat olnud Fahrenheitides miinuskraadid, seega Celsiustes pidi tegu olema –20-kraadise ilmaga! Õnneks suutis hunt end esikäppade abil veest välja tõmmata, jooksis siis sooja saamiseks usinalt ringi ning hakkas seejärel kasukat jääst puhastama. Õnnelik õnnetus! Need läbi jää kukkunud huntide surmajuhtumid ei ole tegelikult sugugi haruldased.

 

hunt kukkus läbi jää

 

hunt jääl

 

hunt jääl

 

Varsti peaksid selguma ka talviste uuringute tulemused. Peamiselt üritatakse teada saada, kui palju hundikarju, üksikuid hunte, põtru, aga ka näiteks rebaseid saarel praeguseks on. Ootame põnevusega uudiseid sellest, kuidas 2018. ja 2019. aastal mandrilt Isle Royale`i saarele viidud 19 hunti kohalikule faunale on mõjunud ning kuidas hundipopulatsioon end saarel taas jalule on seadnud.

 

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.