Kurreliaeg

Postitas Looduskalender - P, 21.05.2023 - 09.09
Autorid

Pildistas LK-team

Image
Kurrel
Sisu

Kurrel

 

Kurrel (böömi sõrmkübaraseen)      Verpa bohemica 

 

Kevadseente kurrelite kasvukohtadeks on niiske pinnasega haavikud kasvavad ka haavavõsas ja haava-segametsad, aga ärge imestage, et vahel harva sirelihekkide all.

Kasvukohti leidub üle Eesti ja mõnes haavikus võib saak seenelisele rikkalikuks kujuneda. Kurrelerid annab korjata juunikuu alguseni.

Kurreleid võib algaja seeneline kergelt segi ajada nii mürklite, kui kogritsatega.

Kurreleid võib algaja seeneline kergelt segi ajada nii mürklite, kui kogritsatega.

Kurreli kõige märgatavamaks eristuseks eelnimetatutest on seenejalale mitte kinnitunud seenekübara serv, sellest ka sõrmkübaraseene nimetus. Seenekübar paistab ebakorrapäraselt pikivoldiline, värvuselt kollakaspruunist kuni pruunikaskollaseni kinnitudes seenejalale kübara tipus. Valkjas seenejalg on täiskasvanud seentel seest õõnes ja võib vahel kasvades väga pikaks venida.

Seda hää maitsega söögiseent ei pea toidu valmistamiseks kupatama, aga kurreleid süües peab hoiduma alkoholi pruukimisest (koostarbimisel võib esineda mürgistusnähtusid).

NB! Lähiajal teavitame Teid kevadkogritsaid puudutavatest viimastest uuringutest, mis viitavad sellele, et parem oleks neid seeni isegi topelt kupatamisel mitte süüa.

Sven Pruuli mõne aasta tagune kurrelisaak

Sven Pruuli mõne aasta tagune kurrelisaak

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.