"Äraunustamind" - lilledest

Postitas Looduskalender - E, 22.05.2023 - 10.10
Autorid

Fotod Arne Ader

Mets-lõosilm

Mets-lõosilm ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Mets-lõosilm           Myosotis sylvatica

 

Meie looduses kasvab üheksa lõosilma liiki. Suureõielisi, mis lillenoppija tähelepanu pälvivad on vaid kaks: mets-lõosilm ja juunikuus õitsemist alustav soo-lõosilm. Ülejäänud liigid on sedavõrd pisikeste õitega või madalad, et jäävad suures osas lihtsalt märkamata.

Nimest hoolimata kasvavad mets-lõosilmad inimeste poolt mõjutatud kohtades: parkides, kalmistutel, aedades, tee- ja metsaveertes, puisniitudel, aga nagu näha, ikka kuivemates kasvukohtades.

Õitseaeg saabub maikuus ja kestab kogu juunikuu. Lõosilmad on mitmeaastased taimed aga ei ole eriti pikaealised oma kasvukohtadel. Õied tavaliselt helesinised, vahel ka valged või roosad.

Paljudes keeltes kutsutakse taime hellitleva nimega - “ära-unusta-mind” või “meelespea”. Sama nimega kutsutakse ka mets-lõosilma, kuid just soo-lõosilm peaks see õige "meelespea" olema.

 

Soo-lõosilm

Soo-lõosilm

 

Soo-lõosilm      Myosotis scorpioides

 

Soo-lõosilmade looduslikud kasvukohad jäävad näiteks niisketele kraavi- või ojakallastele. Nende õitseaeg algab alles juunikuus. Taim on mets-lõosilmast lopsakam ja õiteski näeme väikeseid erinevusi.

Meie koduaedades kasvatatakse aed-lõosilma kaheaastase aiailu taimena.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.