Harilik maikelluke ehk piibeleht Convallaria majalis
Peame meeles, et mürgine on kogu maikellukese taim ja mitte ainult kena punane ning mahlane vili, millesse on peitunud kaks kuni kuus väga mürgist seemet.
Maikellukeste kenad viljad värvuvad ja seega oleks õige aeg just lastele mürgist taime ning tema vilju tutvustada, sest sügisesel ajal tunduvad kahjuks kõik punased viljad olema ahvatlevad. Õitsemise aegu rikkalikult lõhnavatel taimedel (piibelehe õitsemise aegne lõhn koosneb erinevatest lõhnaainetest ja seda kasutatakse edukalt parfümeeriatööstuse baaslõhnana) ei ole ereoranže vilju sama arvukalt nagu oli kevadel õisi ehk putukate poolne tolmeldamine oli kesine ja seemnetega marju ei ole taimel just palju.
Maikelluke
Piibelehtede kasvukohad jääva leht- ja segametsadesse aga samuti metsaste kruusateede äärealadele. Sobivatel kasvukohtadel laienevad maikellukesed maa-aluse risoomi abil ja nii võime juba järgmisel aastal märgata, et maikellukeste kasvukoht paistab jälle veidike suuremana. Lindlevimine maikellukese seenetega ei ole taime arenguks uues kasvukohas parim variant.
Millised võiksid olla piibelehe vilja manustanud mürgistuse tunnused?
Punakat vilja manustanud laps võib tunda iiveldust, oksendada, saada kõhulahtisuse ja kiireneda võib pulss. Raskematel juhtudel võib esineda teadvuse kaotust ja teadaolevalt on esinenud ka surmajuhtumeid. Täiskasvanumad tunnevad maikellukesi hästi ja nendega muret ei ole.
Varem tutvustatud:
Harilik kuslapuu: LINK
Punane leeder: LINK
Harilik näsiniin: LINK
Harilik ussilakk: LINK
Harilik paakspuu: LINK