Eesti Ornitoloogiaühingu aasta linnu veebikaamera
otsestriim | uudised | foorum
Kormoran ehk karbas Phalacrocorax carbo sinensis
Eesti Ornitoloogiaühing valis tänavuseks aasta linnuks palju kõneainet tekitava kormorani. Selleks, et igaühel oleks võimalik selle põneva liigi elu lähemalt ja vahetumalt tundma õppida, on nüüdsest võimalik avaliku veebikaamera kaudu kormoranide pesitsuskolooniasse kiigata. Kaamera jälgib ühe suure koloonia igapäevaelu ühel Pärnumaa laiul, kus lisaks kormoranidele elab veel ligi paarkümmend linnuliiki.
Aprilli algusseisuga on koloonias umbes pooled pesad veel tühjad, veidi alla pooltes on üks muna ja kümnendikus on kaks või enam muna. Kaamerapilti jälgides saame esiteks teada, milline on kormorani pulmatants ja kas kormoranid suudavad ninapidi koos pesitsedes ka sõbralikult läbi saada või esineb omavahelist konkurentsi. Saame näha, kuidas paarid omavahel suhtlevad ja kuidas on vanemlikud rollid jagatud. Peamine küsimus on muidugi, et millal esimesed nunnud kooruvad! Kormoranide elu ei saa kardetavasti liiga kerge olema, sest järelkasvul on oht kajakate või kotkaste saagiks langeda.
Kormoranikaamera otsepilti on võimalik jälgida Eesti Ornitoloogiaühingu YouTube’i kanalil https://www.youtube.com/@BirdLifeEstonia. Peamine kaamera on 360 kraadi ulatuses pööratav ja suumitav, mis võimaldab pesitsushooaja jooksul väga lähedalt jälgida kümnete kormoraniperede elu. Lisaks liigutatavale kaamerale on võimalik jälgida ka fikseeritud suunaga kaamerat. Koha peal on ka võimas mikrofon, mis toob kormorani kurinad ja muud loodushääled otse teie koju või kontorisse.
Kormoranidele saab kaasa elada nii YouTube’i kommentaarides kui ka Looduskalender.ee ingliskeelses foorumis. Kaamerapildis silma hakanud põnevamad seigad ja tähelepanekud palume palume huvilistel kirja panna kas Looduskalendri foorumisse või saata kunter.tatte@eoy.ee meiliaadressile koos kuupäeva ja kellaajaga.
Veebikaamerate tehnilise lahenduse teostas Omar Neiland, kelle pikaaegne kogemus looduskaameratega võimaldas välja töötada keerulistele oludele sobiva lahenduse.
Kormoranist saab rohkem teada leheküljelt eoy.ee/kormoran/.
