Kaitsealad

Karula noored käisid Matsalus lindude sügisrännet uudistamas

Postitas Looduskalender - L, 16.10.2021 - 09.09

Kirjutas ja pildistas  , Keskkonnaameti keskkonnateadlikkuse spetsialist

Karula noored Puise vaatluspaigas

Karula noorte looduskaitsjate sügisseminar toimus sel korral Matsalu rahvuspargis ja Silma looduskaitsealal. Pikk sõit võeti ette rahvusvahelise rändlindude päeva tähistamise raames, et oma silmaga vaadata lindude rännet.

Alutagusel on käimas kultuuripärandi päevad

Postitas Looduskalender - R, 08.10.2021 - 15.15

Tekst Anne-Ly Feršel, keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist ja Ave Paulus, kultuuripärandi spetsialist

Pildistas Anne-Ly Feršel

Vasknarva linnuse juures

Alutaguse rahvuspark asub piirialal, kus kohtuvad eesti, vadja ja vene kultuurid, keel ja religioon. 7.-9. oktoobrini vältavatel kultuuripärandi päevadel keskendutakse seminaride ja ekskursioonidega arheoloogiapärandile, vadja kultuurile ja õigeusu rollile piirkonnas.

Neljapäev oli Alutaguse arheoloogiale pühendatud. Iisaku looduskeskuses toimunud seminaril tutvustas Maili Roio muinsuskaitseametist Peipsi järve põhjakallastelt kogutud arheoloogilisi leide. Nende seas kaks aastat tagasi tormiga välja tulnud, üle 20 meetri pika ja kahemastilise peipsi lodja lugu. Villu Kadakas Tallinna ülikoolist käsitles aga suvel toimunud väljakaevamisi Vasknarva linnuses.

Retked kaitsealadele annavad uusi teadmisi

Postitas Looduskalender - R, 01.10.2021 - 21.21

Koostasid Helen Kivisild, Kristina Kurm ja Mahe Metsalu Keskkonnaametist

Matk Taevaskoja tundmata aladel. Pildistas Helen Kivisild

Tasub võtta aega, et minna loodusesse. Kindlasti tuled koju pärast rikkamana: kõnnitud sammude, kogutud muljete, kirgaste sügisvärvide või lahkuvate linnuparvede häälte võrra. Mõnikord isegi korvitäie seentega. Alati võib loodusesse minna omal käel, uusi teadmisi saab aga teadjatega koos liikudes. Keskkonnaamet korraldas kaitsealadel 25. ja 26. septembril kolm eriilmelist retke.

Retkel Viidumäe looduskaitseala metsades sai retkejuht Sirje Azarovi käe all õppida uusi seeneliike. Ligi viie kilomeetri pikkusel metsatiirul kohati üle kolmekümne erineva seeneliigi. Teiste seas leiti hiidvöödikut, rohelist kärbseseent ja haruldast kollasepiimast riisikat.

Aiaehituse õppepäevast Ähijärvel

Postitas Looduskalender - R, 10.09.2021 - 19.43

Kirjutasid Helen Kivisild  ja Lilian Freiberg, Keskkonnaameti spetsialistid

Pildistasid Margit Turb

Valminud pistandaed

Kanala ümber okstest pistandaed – miks mitte?

Eestis on olnud kasutusel kolm traditsioonilist taratüüpi: püstandaed, lattaed ja pistandaed. Püstandaiaga ümbritseti 20. sajandi alguseni põlde ja karjamaid, siis asendusid need maja juures lippaiaga ning põldudel ja heinamaal okastraadiga. Samal eesmärgil kasutati ka lattaeda.

Kõred lähevad koju

Postitas Looduskalender - N, 02.09.2021 - 08.08

Teada annab Kaja Lotman, Keskkonnaameti looduskasutuse osakonna nõunik

Ilona Lepik laseb kõred tagasi kodupaika. Pildistas Kaarel Kaisel

Matsalu rahvuspargi külastuskeskuse kõrval asuvas ohustatud liikide taastamise keskuses hakkab lõppema järjekordne hooaeg. Kevadel loodusest kuivamisest päästetud ja taastuskeskusesse toodud kõre ehk juttselg-kärnkonna kudunöörides on tuhanded munad teinud suure muutuse.

Munadest koorusid kullesed: aja jooksul tekkisid kullestele jalad ja kadusid sabad. Nüüd on väikesed kõrepoisid ja -tüdrukud valmis naasma oma algsetesse kodupaikadesse. Kõrede taasasustamisega tegeleb Keskkonnaamet koostöös MTÜ Põhjakonnaga.

Noored looduskaitsjad kogunesid rahvusparkides

Postitas Looduskalender - R, 27.08.2021 - 09.09

Kirjutas Krista Kingumets, Keskkonnaameti keskkonnahariduse büroo peaspetsialist

Lõikuskuu keskpaigas kogunesid Eestimaa rahvusparkides ühtekokku sadakond noort looduskaitsjat. Karulas ja Alutagusel toimusid suvised laagrid eraldi oma rahvuspargi noortele, Matsalus ja Soomaal võeti ette aga mitme rahvuspargi, vastavalt Matsalu ja Vilsandi ning Soomaa ja Lahemaa ühislaagrid.

Pärnus arutleti looduse ligipääsetavusest erivajadustega inimestele

Postitas Looduskalender - R, 20.08.2021 - 10.10

Keskkonnaamet annab teada

Kuulame pilliroo sahinat. Pildistas P. Eensoo

Laupäeval, 14. augustil tähistasime üleriigilist Eesti looduse päeva. Pärnus pöörati sel korral tähelepanu looduse ligipääsetavusele ehk sellele, kuidas loodusobjekte erivajadustega inimestele kättesaadavamaks muuta.

Seminaripäeva esimeses pooles jagasid Christel Sogenbits mittetulundusühingust Pane oma meeled proovile, Toomas Mihkelson Pärnu Puuetega Inimeste Kojast ja Silver Pulk Pärnu Pimedate Ühingust näiteid seni tehtust ja mõtteid loodusobjektide ligipääsetavuse parandamiseks. Põhiliseks kõlama jäänud seisukohaks oli, et ligipääsetavamaks tuleb teha eelkõige olemasolev taristu. Väga oluline on seegi, et infostendidel, veebilehtedel ja muudel teabelahendustel oleks arvestatud ka erivajadustega inimestega.

EKA tudengid mõõdistasid Soomaal Adojaani talu hooneid

Postitas Looduskalender - N, 12.08.2021 - 20.20

Kirjutas ja pildistas Sandra Urvak, Keskkonnaameti kultuuripärandi spetsialist

Adojaani talu

5.–9. juulini mõõdistasid ja joonestasid Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna tudengid Soomaal Riisa külas asuva Adojaani talu hooneid. Mõõdistuspraktikat juhendas puusepp ja restauraator Joosep Metslang.

Lahemaa rahvuspark - 50

Postitas Looduskalender - R, 06.08.2021 - 10.10

Keskkonnaamet kutsub osalema

Pildistas Maili Roio

Laeva Naissaare vrakk

Nädalavahetusel, 7. ja 8. augustil toimub üritustesari Lahemaa rahvuspargi 50. sünnipäeva puhul. Tutvustatakse nii Lahemaa arhitektuuri, merekultuuri kui ka muusika ajalugu.

Laupäev algab Kolga mõisas kultuuripärandit tutvustava üritusega „4 mõisa, 4 arhitekti“. Lahemaa rahvuspark rajati 50 aastat tagasi ning selle rajamine andis tõuke rahvuspargi mõisate korrastamiseks. Arhitekt Fredi Armand Tomps räägib mõisate ja külade inventeerimisest ja Sagadi mõisa restaureerimisest, Urmas Arike kõneleb Vihula mõisast, Aarne Kann Palmse mõisast ja Peeter Püssim Kolga mõisast.

Laupäeval toimub ka Leesi rahvamajas pillipäev. Ansambel Uurikad esitavad kohaliku laulu- ja pillimängukultuuri lugusid tänapäevasel moel.

Karula kandi elanike ja sõprade suvine kokkusaamine Ähijärvel

Postitas Looduskalender - N, 29.07.2021 - 09.09

Osalema kutsub Lilian Freiberg, Keskkonnaameti kultuuripärandi spetsialist

Pildistas Merike Tsimmer

Ähijärve simmanil

Ähijärve ääres Võrumaal on suviseid pidusid peetud ammustest aegadest peale, veel enne seda kui Karula rahvuspark loodi või Ähijärvel pood töötas. Hoiame seda traditsiooni elus, et igal suvel oleks Karula elanikel ja sõpradel põhjust tulla üheskoos Ähijärvele, et veeta mõnus suvepäev rahvuspargi südames.

Sel aastal on nii kohalikud kui külalised oodatud kokku saama reedel, 30. juulil 2021. Alustame kell 11 Ähijärve regatiga, kus võib osaleda ilma mootorita ujuvalusega.

Päeva teises pooles, algusega kell 14 saab proovida taimede ja taimsete pigmentidega trükki tekstiilikunstnik Janika Solmanni juhendamisel. Õpituppa on vaja ennast eelnevalt kirja panna tel 517 2646 (Lilian).

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.