Punajalg-pistrikel on rekordiline invasioon

Eingereicht von Looduskalender - Mo., 02.09.2019 - 08.08
Autorid

Linnuvaatleja uudis, www.linnuvaatleja.ee

Textkörper

Viimastel päevadel on Eestis kohatud rekordiliselt palju meilt läbirändavaid punajalg-pistrikke. Vaatlusi näeb eElurikkuse andmebaasist.

Invasiooniaastatel kohatakse Eestis augustis kokku kümneid isendeid, näiteks 2010. aasta sügisel vaadeldi üle Eesti kokku kuni 100 punajalg-pistrikku. Sel aastal on viimaste päevadega kümne aasta tagune rekord aga juba ületatud ning näiteks ainuüksi Põõsaspea neemel vaadeldi eile, 29. augustil kokku 42 rändavat punajalg-pistrikku. Suuri salku on kohatud mujalgi.

Lõuna-Aafrikasse talvitama suunduvaid punajalg-pistrikke võib märgata istumas elektriliinidel või -postidel, kust nad aeg-ajalt kiilide ja teiste suuremate putukate järele sööstavad. Sageli nähakse neid mitmekesi koos – suurimates salkades võib olla isegi paarkümmend isendit. Punajalg-pistrik on idapoolse levilaga liik, kes veel eelmisel sajandil oli Ida-Eesti soosaartel haruldane haudelind; praeguseks on ta pesitsejana tõenäoliselt kadunud. Küll võib teda aga Eestis kohata läbirändel Aafrikas asuvatele talvitusaladele sügisel augustis ja septembris ning tagasirändel kevadel aprillis ja mais.

Punajalg-pistriku vaatlused eElurikkuse andmebaasis
Punajalg-pistriku fotod Loodusemehe pildipangas 
Punajalg-pistriku häälitsused veebilehel xeno-canto 
Punajalg-pistriku liigikirjeldus veebilehel NatureGate eLoodus
Punajalg-pistriku levikukaart BirdLife International

Noored punajalg-pistrikud. 29.08.2019, Kiia, Harjumaa.

Noored punajalg-pistrikud. 29.08.2019, Kiia, Harjumaa. / foto: Peter Lind

Punajalg-pistrikud. 18.08.2010, Pikla, Pärnumaa. Korraga peatus Piklas 20 punajalg-pistrikku. Sellele fotole mahtus 8 isendit - ülal keskel on kaks tumehalli isaslindu, mõlemas servas all on punaruuge alapoolega emaslind. Ülejäänud neli on noorlinnud

Punajalg-pistrikud. 18.08.2010, Pikla, Pärnumaa. Korraga peatus Piklas 20 punajalg-pistrikku. Sellele fotole mahtus 8 isendit - ülal keskel on kaks tumehalli isaslindu, mõlemas servas all on punaruuge alapoolega emaslind. Ülejäänud neli on noorlinnud. / Foto: Mati Kose (www.estbirding.ee)

Wir verwenden Cookies auf unser Webseite um die Benutzererfahrung zu verbessern.

Wir verwenden außerdem Dienste zur Analyse des Nutzerverhaltens und zum Einblenden von Werbung. Um weitere Informationen zu erhalten und ein Opt-Out-Verfahren einzuleiten klicken Sie bitte auf „Weitere Informationen“.