Punajalg-pistrikel on rekordiline invasioon

Postitas Looduskalender - E, 02.09.2019 - 08.08
Autorid

Linnuvaatleja uudis, www.linnuvaatleja.ee

Sisu

Viimastel päevadel on Eestis kohatud rekordiliselt palju meilt läbirändavaid punajalg-pistrikke. Vaatlusi näeb eElurikkuse andmebaasist.

Invasiooniaastatel kohatakse Eestis augustis kokku kümneid isendeid, näiteks 2010. aasta sügisel vaadeldi üle Eesti kokku kuni 100 punajalg-pistrikku. Sel aastal on viimaste päevadega kümne aasta tagune rekord aga juba ületatud ning näiteks ainuüksi Põõsaspea neemel vaadeldi eile, 29. augustil kokku 42 rändavat punajalg-pistrikku. Suuri salku on kohatud mujalgi.

Lõuna-Aafrikasse talvitama suunduvaid punajalg-pistrikke võib märgata istumas elektriliinidel või -postidel, kust nad aeg-ajalt kiilide ja teiste suuremate putukate järele sööstavad. Sageli nähakse neid mitmekesi koos – suurimates salkades võib olla isegi paarkümmend isendit. Punajalg-pistrik on idapoolse levilaga liik, kes veel eelmisel sajandil oli Ida-Eesti soosaartel haruldane haudelind; praeguseks on ta pesitsejana tõenäoliselt kadunud. Küll võib teda aga Eestis kohata läbirändel Aafrikas asuvatele talvitusaladele sügisel augustis ja septembris ning tagasirändel kevadel aprillis ja mais.

Punajalg-pistriku vaatlused eElurikkuse andmebaasis
Punajalg-pistriku fotod Loodusemehe pildipangas 
Punajalg-pistriku häälitsused veebilehel xeno-canto 
Punajalg-pistriku liigikirjeldus veebilehel NatureGate eLoodus
Punajalg-pistriku levikukaart BirdLife International

Noored punajalg-pistrikud. 29.08.2019, Kiia, Harjumaa.

Noored punajalg-pistrikud. 29.08.2019, Kiia, Harjumaa. / foto: Peter Lind

Punajalg-pistrikud. 18.08.2010, Pikla, Pärnumaa. Korraga peatus Piklas 20 punajalg-pistrikku. Sellele fotole mahtus 8 isendit - ülal keskel on kaks tumehalli isaslindu, mõlemas servas all on punaruuge alapoolega emaslind. Ülejäänud neli on noorlinnud

Punajalg-pistrikud. 18.08.2010, Pikla, Pärnumaa. Korraga peatus Piklas 20 punajalg-pistrikku. Sellele fotole mahtus 8 isendit - ülal keskel on kaks tumehalli isaslindu, mõlemas servas all on punaruuge alapoolega emaslind. Ülejäänud neli on noorlinnud. / Foto: Mati Kose (www.estbirding.ee)

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.