Sealõuarohi

Postitas Looduskalender - R, 31.05.2019 - 16.16
Autorid

Kirjutas, pildistas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Vikipeedia

Image
Kuutõverohi mu akna all
Sisu

Kuutõverohi mu akna all

Kuutõverohud mu akna all hüüavad: “Räägi minust! Räägi minust!”.

Kuutõverohud on kenade kuljustega taimed, kelle kohta mu tütar Aotäht ütleb, et nad on nagu suured piibelehed, aga neile on õite kohale kenad lehetutid pähe seotud. Lükkan neist rääkimise siiski edasi, sest järgmine kuutõve ja ööskõndimise aeg tuleb alles 16. juunil täiskuuga.

Harilik sealõuarohi

Harilik sealõuarohi

Õigupoolest jätan rääkimata sellepärast, et sel nädalavahetusel korraldan oma maakodus taimede õpitoa ja selleks käiguradasid lahti niites jäi mu vikati ette üks põnev taim. Sealõuarohi! Ta näeb välja nagu nõgeslehine kellukas, suured sakilise leheservaga lehed asetsevad ligi meetripikkusel kandilisel varrel vastakuti. Ilma õiteta võikski teda ehk kellukaks pidada, aga ta on palju tumedam kui kõik ülejäänud taimed ümberringi. Nagu metssiga kodusigade seas.

Hariliku sealõuarohu lehed

Hariliku sealõuarohu lehed

Aga tõeliselt sigalaheda välimuse omandab see taim siis, kui tal õied pähe tulevad. Mis üsna pea sünnib. Need õied näevad välja nagu metskuldi pea. Õit näppude vahel veidi kokku litsudes vaatab teile vastu kihvad laiali irvitava metssea pea.

Ja kuigi öeldakse, et taim on mürgine ja vastiku lõhnaga, on vanarahvas tema õite välimusest innustust saanud ja kasutanud sigade lõugade ravimiseks, siis kui neil tekkis kaelapaise - näärmetiisikus.

Mu vanaisa Gustav Vilbaste raamatust “Meie kodumaa taimi rahva käsitluses” leiame ka, et vanarahvas pole seda taime eriti inimeste ravimiseks kasutanud – kui, siis ainult soolenugiliste väljaajamiseks ja näärmetiisikuse raviks, aga siis ka peamiselt juureleotist.

Tänapäeval on internetist leitav, et inimesed on julgemaks muutunud ja teda tarvitama hakanud, aga mina usaldaks siiski vanavanemaid, kes on aastasadade jooksul katseliselt kindlaks teinud, mida võib ja mida mitte. Ja jätaks selle taime pigem koduloomade ravimiseks, aga siiski välispidiselt, näiteks kergemate kärntõvevormide korral.

Aga tundma õppida seda taime tasub, sest ta on väga suursugune. Ja kes temast abi tahab, siis võib näiteks juurejuppi taskus kanda, vanarahvas uskus, et ta peletab juba eos kõik need haigused, mille vastu teda vaja sisse võtta.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.