Huulhein - hirmus lihasööja

Postitas Looduskalender - R, 19.07.2019 - 11.11
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader ja Urmas Tartes

Sisu

Küllap olete nüüd oma eelmisel nädalavahetusel rabast toodud murakad moosiks ja kompotiks keetnud. Olen näinud sotsiaalmeedias nii rõõmustamist täiskorvide üle, kui ka kurtmist marjatu jalutuskäigu üle. Ikka selle järgi, kuidas kevadel öökülmad rabades ringi tormasid.

Aga jalutajatele kinkis loodus kindlasti põnevaid taimeelamusi. Kas nägite älveste äärde ja lagedamale rabale jõudes, madalama taimestikuga paikades, seda pisikest pärlendavat taimekest - huulheina, keda koolis ikka ainsa Eesti lihasööjana kirjeldatakse ja mille suurust teadmata meil tõsised hirmuunenäod võivad tekkida.

 

Pikalehine huulhein

Pikalehine huulhein ( www.loodusemees.ee )

Huulhein on tõesti imepisike taimeke, selline umbes tikutoosi pikkune ja sedagi praegusel ajal, kui tal pikad peenikesed valgete imepisikeste õitega õisikuvarred pea kohal.

Muul ajal on tal rabapinnal lehed justkui paari-sentimeetrised lusikad igasse ilmakaarde laiali aetud. Ja need lusikad on verevärvi punased, pikkade karvade otsas asuvate süljetilkadega servades. Jah, just sinna kleepuvate karvade vahele lendava putuka ümber lüüakse lõuad kinni.

Muidugi ei ole asi nii dramaatiline ja lõugade lõksatust me ei kuule, vaid pehmelt ja hellalt võetakse kärbseke oma huulte vahele, kuni viimaks temast elumahlu välja lahustades, saadakse ports lämmastikku, mida huulheinad rabapinnasest ammutada ei suuda.

Huulhein on püüdnud niidu-võrkliblika

Huulhein on püüdnud niidu-võrkliblika ( www.loodusemees.ee )

Aga seesugune huulhein on olnud hea abimees ka vanarahvale. Kevadel karjaga välja minnes ja vargamäelikele sookarjamaadele sattudes, otsisid lapsed ikka huulheinasid ja määrisid selle liimitilkasid oma huultele, sellest ka taime nimi, saades leevendust ohatisele ja lõhenenud huultele. Aga aitas ta ka odraiva ja sammaspoolikute vastu. Kõige selle vastu, mida tänapäeval apteegivõietega määrime.

Otsige see taim üles, võtke potiga kaasa ja näidake kindlasti lastele, kuidas üks sääsk nahka pannakse. Kummutamaks väärarusaamu, et meil rabades hirmsad, verejanulised taimed elavad.

Putuka tabamist tuleb looduses siiski väga harva ette.  Kord otsisin rabas spetsiaalselt sellist lehekest ja ei leidnudki.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.