Kurereha

Postitas Looduskalender - P, 25.08.2019 - 08.08
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Sisu

Kurereha on sel aastal aina ja aina mu ellu trüginud. Juba juulikuus, kui käisime Aotähega Viljandi Folgi taimemängude õpitoaks metsas lilli korjamas. Siis hüüdis ta kõikjalt vastu, et ta lastele imeilusate kunstküünte tegemiseks kaasa võtaksime.

 

Mets-kurereha

Mets-kurereha ( www.loodusemees.ee )

Tõepoolest, mets-kurereha viis kroonlehte näevad süljega küüntele kleebituna välja paremad, kui ükskõik milline maniküürija meitsritöö.

Just mets-kurereha õitel on see õige lilla toon, aas-kurereha on sinakama õiega. Verev-kurereha aga kasvab Tartust kaugel, peamiselt lubjarikastel mererandadel.

 

Aas-kurereha

Aas-kurereha ( www.loodusemees.ee )

Kurereha lehed on varre ümber laiali nagu rohelised harali sõrmed ja õied pika peenikese varre otsas. Sügiseselt vanarohelise metsatee ääres võib ta praegu olla ainus särasilmne õitseja ja torkab meile ka seepärast silma.

Kurereha on kurvameelsuse rohi. “Kes on kurb, selle peab kurereha lehtede pulbrit leiva peale raputatama ja pulber ühes leivaga sisse söödetama, siis kaob kurvastus.

Aga ta on ka hea pistirohi. Siis kui rinnus pistab, justnagu torgiks teid südame juurest kurereha väike terava nokaga seemneke, küllap teavad seda tunnet üle viiekümnesed hästi. Muidugi tasub siis ka arsti külastada, aga eneserahustuseks aitab kurereha ummuksis keedetud tee.

Muidugi on hästi põnev õpetus kurereha vanniga nohu ravimise kohta. Ega te ju pole veel kapist villaseid sokke üles otsinud? Aga aeg on käes ja nohu praegu kerge tulema. Aga kui ta tuleb, siis saab just kurerehaga selleaastasest nohust võitu.

Kurereha taimed asetatakse suurde vanni, pannakse sellele parajalt sooja vett peale, vette lastakse tuliseks aetud telliskive, et vesi ruttu ära ei jahtuks. Ja siis istub haige sellesse vette, keha ülemine osa kaetakse hästi soojalt riietega. Ja nohu olla järgmiseks päevaks kui pühitud.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.