Kasetriibud

Postitas Looduskalender - P, 06.10.2019 - 09.09
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

Kaselehed kolletavad

Kaselehed kolletavad ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Aasta kõige pimedam aeg on käes.

Sügismasendust suudab peletada ainult keskpäevane päike, mis muudab kõik puud kullakoormateks ja vahtra ladvaoksad pidevaks punaseks päikesetõusuks. Aga läheb veel aega ja sügistormid sikutavad selle kauni rüü puudelt, järgi jäävad vihmamärjad tumedad tüved ja porihall maapind.

Siiski, siiski on üks õilishing looduses, kelle kuub on valgemast valgem ja kes oma lehitu musta oksakäega otsekui viipaks lumele – “tule juba, näe, mina olen sama valge, teeme ilma taas helgeks”.

Need valged lumeootajad on kased. Kased on noorena küll punaka koorega puud, aga selgelt nähtav must-valge koor tekib neil umbes kümnendal eluaastal.

Kõik teavad, kuidas väike Vilde Muuksi mõisas oma esimesed triibulised sai, eks ikka nende valgetüveliste puude valusate okstega. Aga kas teate, kuidas kasepuu ise endale mustad triibud sai?

“See juhtus siis, kui kõikide kaskede tüved olid lumivalged. Kord läks üks mees luua jaoks kaseoksi tooma, sest neist saab kõige parema luua. Ta läks ühe kase juurde ja palus: "Kaseke, lubad sa mul oma oksi võtta?"

Aga kask oli isekas ja ütles mehele: "Mine otsi kusagilt mujalt. Mina ei taha oma ilusaid oksi luua jaoks anda."

Küll mees palus, aga kask ei andnud järele. Lõpuks sai mees vihaseks ja ütles:" Kui sa oksi ei anna, võtan sinult kasetohu.” Mees hakkas kaske kraapima ja tüvi oli varsti ilma kasetohuta. Seejärel läks mees rahumeeli koju. Kui Metsavana järgmisel päeval kaske nägi, ei suutnud ta oma imestust varjata. Kui ta aga kuulis, et kask oli olnud isekas, sai ta puu peale pahaseks. Kuna kask lubas edaspidi lahke olla, siis püüdis Metsavana puu koort uuesti paika panna. Sellest tüve paikamisest jäid kasele alatiseks mustad triibud.”

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.