VIDEO: sabatihaste salgad

Postitas Looduskalender - N, 23.01.2020 - 10.10
Autorid

Video salvestas Ahto Täpsi

Foto Arne Ader

 

 

Sabatihased rohus ja puus nokitsemas

Sisu

 

Sabatihane      Aegithalos caudatus

 

Kui keegi välimuselt armas võib olla, siis sabatihased on.

Praegusel ajal hulguvad sabatihaste salgad talviselt hõredates leht- või segapuistutes , põõsastikes, umbrohtunud aladel, aga satuvad ka linnaparkidesse ja aedadesse, kus omakorda seltsivad teiste tihaslastega. Okasmetsades neid naljalt ei trehva.

Ringi liikuv seltsing peab omavahel häälsidet ja seetõttu äratab meis tähelepanu. Talvine arvukus ületab suvise pesitsejate hulga ja on huvitav teada, kas ületab tänavu poole miljoni piiri? Ida-Eestis peaksid nad arvukamalt esindatud olevad.

Nädalavahetusel toimub talvine aialinnuvaatlus, huvitav palju sabatihaseid asulates ja linnades ringi hulgub: LINK

Kui väikeste lindude kehapikkus jääb veidi alla viieteist sentimeetri, siis moodustab saba sellest julgelt üle poole ja lindude kaal päris kümne grammini ei küüni.

Sabatihased pole eriti inimpelglikud, kui hallis maastikus eemalt vaadates pea valgesulelise mulje jätvad linnud on pidevas liikumises, seega veidi raskemalt jälgitavad. Omavahel kenasti seltsivad linnud märkavad salkades liikudes kergemini neid varitsevaid ohte.

Sabatihaste imepisike nokk viitab sellele, et tegu on putuktoiduliste lindudega – seemnetest sellisega jagu ei saa. Talvine aeg just putukarohkusega ei hiilga. Nagu videolt näha otsitakse söömapoolist nii rohurindest, kui puude võrast ja latvadest. Suhteliselt turvaliseks ja toiduküllaseks paigaks sobivad sabatihastele talvisel ajal ka suuremad roostikud, aga seal oskavad omakorda saaki jahtida raudkullid ja hallõgijad.

Sabatihane

Sabatihane ( www.loodusemees.ee )

Arne foto järgi annab sabatihase välimiku kirjeldamist proovida.

Sabatihaste vaatlused: LINK

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.