Piinlik lugu Kanadast

Postitas Aasta Loom - P, 09.08.2020 - 21.31
Avapilt
Sisu

Tänavukevadine rajakaamera tõmmis Järvamaalt. Emahunt ületab kopratammi, aga kohkub tagasi, kui märkab puu küljes rajakaamerat.

 

Kanadas Briti Columbia provintsis viidi sel talvel läbi massiline huntide hukkamine. Valitsuse tellimusel tapeti 463 kriimsilma. Ametlik eesmärk oli õilis - ohustatud karibu populatsiooni abistamine. Kahjuks selgus, et uuring, millele valitsus oma otsusel toetus, oli statistiliselt vigane ning hundid hukati ilmaasjata.

 

Kanada karibu populatsioonid on tõepoolest kriitilises seisus. Nad sõltuvad ju vanadest metsadest, mis on intensiivse metsamajandamise objektid ning juhtumisi asuvad ka himustatud nafta ja maagaasi varude otsas. Karibu elupaikade hävimine on olnud niivõrd drastiline, et pelgalt aastatel 2014-2019 hävis raie tõttu 350 ruutmiili (see on 906,5 ruutkilomeetrit) karibule sobivat metsa. Arvestades aega, mis karibu väljasuremisest päästmiseks on jäänud, pole neid elupaiku enam võimalik asendada.

Septembris otsustas Briti Kolumbia valitsus siiski uusi karibu kaitsealasid mitte määrata. Selle asemel pöörati vibutav nimetissõrm hundi poole. Eks hunte on seal varemgi karibu päästmise üllal eesmärgil massiliselt tapetud. Tõsi küll, tulemusetult, sest tegelik karibu hävimise põhjus ju on säilinud. Kuid sellest ei lase valitsus ennast segada - hunte on mugav süüdistada, eriti kui 2019. aasta märtsis avaldati Alberta ülikooli uurimisrühma poolt artikkel, mis väitis, et huntide tapmine võib siiski aidata. Juulis avaldas uus Kanada teadlaste rühm artikli, milles oli analüüsitud eelmise uuringu meetodeid ning leitud, et selles oli tehtud tõsiseid möödavaatamisi ning statistiliselt pole huntide tapmisele karibu liigisäilitustöös mingisugust alust.

Neid 463 hunti ei jõutud päästa, kuid jääb õhkõrn lootus, et Kanada oma looduskaitselisi strateegiaid lähitulevikus siiski kohandab.

 

2019. avaldatud uuring on leitav siit: https://www.pnas.org/content/116/13/6181

2020 juulis avaldatud artikli leiab siit: https://link.springer.com/article/10.1007/s10531-020-02008-3

 

Laura Kiiroja

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.