VIDEO: IV osa "Loodusega" - jutud Juhaniga 100!

Postitas Looduskalender - L, 12.12.2020 - 09.09
Autorid

Produtsent Tiit Lepikwww.digikontor.ee

 

Sisu

Tuleva aasta 13. mail saab Eesti loodusmeeste „raudvara“ Juhan Lepasaar 100 aastaseks.

Kahe nädala eest võisite tutvuda Rein Marani 1994. aastal valminud filmiga  Juhan Lepasaarest: LINK

21. jaanuaril 2015. aastal käis Jaan Riis Alutagusel Oonurmes kirja- ja metsamees Juhan Lepasaarel külas, kaasas fotograaf Toomas Tuul, Kaido Einama ja Tiit Lepik. Usutluse I osas „Noorus“ tekstis tutvustas Juhan Lepasaart Jaan Riis: LINK

Usutluse II osas „Metsavendlus“ teeb metsavendlusest ülevaate Peeter Kaasik, Eesti Mälu Instituudist: https://www.looduskalender.ee/n/node/5042

III osas räägib Uudo Timm suhtlusest Juhan Lepasaarega: LINK

Tänases neljandas ja viimases osas arutleb Tiit Lepik loodusemees Juhan Lepasaare jäljest Eesti looduskultuuri maastikul:

On asju ja toimetamisi, mida saab teha ainult teatud ajani. Sama on inimestega ja neist tuleks hoolida kuni nad on veel meie hulgas. Kuni pole veel hilja. 

Paraku ei kipu inimestest maha jääma korrastatud arhiive. 2015 aastal, kui aitasin Jaan Riisil Eesti Looduskaitse Seltsi arendada, oli plaanis vanu ja olulisi loodusmehi intervjueerida, aga Juhan Lepasaare usutlus jäigi tol ajal ainukeseks pääsukeseks. Kurb, et sedavõrd oluline persoon meie kultuuriloos ja looduse populariseerija kipub nooremate põlvkondade jaoks unarusse jääma.

Sügisel oma arhiive sobrades, tekkis mõtte vana intervjuu ellu äratada ja oli meeldivaks üllatuseks, et vana Juhan veel elus ja kevadel suur juubel tulemas. 

Igal sammul äratas Juhan Lepasaare nimi mälestusi kusagilt tolmurullide alt. Küll meenutas arhiivitöötaja tema kaastöid, ajalehe toimetaja artikleid, loodusemees lapsepõlve Juhani lugudega. Paraku ajad lähevad edasi - on uued mehed ja naised, uued ning suurepärased võimalused looduskultuuri arendamiseks. Tänapäeva noored ei tea enam Juhan Lepasaarest suurt midagi.

Nii saigi veidi tolmu üles keerutatud. Tolmu alt tuli välja puhas kuld.

Asjast poleks asja saanud Indrek Lepasaareta, kes koos Juhaniga otsisid vanadest albumitest fotomaterjali videote katteks. Õnneks oli kogu toimetamise juures palju mõttekaaslasi ja kaasa aitajaid.

2020 aasta sügisel sai külastuse aegne salvestus korrastatud ja monteeritud Andri Puuseppa poolt nelja osaliseks intervjuude sarjaks.

Muusika: Jaak Johanson „Keset sõjaplatsi“

Suurim tänu Indrek Lepasaarele, kes aitas Juhani arhiividest pilte leida.

Kaasa aitasid: Looduse Omnibuss, Eesti Looduskaitse Selts, Sihtasutus Virumaa Muuseumid, Arne Ader, Uudo Timm, Matsalu Rahvuspark, Tiit Kaljuste, Peeter Vissak, Toomas Raudam, Alo Jaanivald, Artur Granström, Madli Luuk, Peeter Kaasik, Sven Rannaväli, ajaleht Põhjarannik, ajakiri Eesti Loodus, Rein Maran, Eesti Rahvaluule Arhiiv, Pärnu Muuseum, Heiko Kruusi, telesaade "Osoon" , Peep Männil, Mall Hiiemäe, Juho Kalberg ja paljud teised.

Juhan Lepasaar 1944. aastal (foto erakogust)

Juhan Lepasaar 1944. aastal (foto erakogust)

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.