Huntide "rally" hoiab karjaliikmete suhteid

Postitas Aasta Loom - P, 03.10.2021 - 11.13
Sisu

 

 

Yellowstone’i hundivaatlejatel õnnestus sel nädalal videopilti saada üks päris kentsakas olukord. Üks grislikaru oli parasjagu Junction Butte hundikarja seltsis põõnamas, kui hundid hakkasid tegelema sellega, mida inglise keeles nimetatakse “rally”. Eestikeelset vastet on sellele raske leida. Rally on huntidele omane käitumine, mille käigus karjaliikmed kogunevad ning tervitavad üksteist sõbralikult ja suure entusiasmiga. Seda tehakse eemal viibinud karjaliikme(te) põhikarja juurde naasemise ja üldiselt karja kokkusaamise puhul, kuid sageli ka vahetult enne või pärast jahilkäiku. Tihti lõpeb ka ühine ulgumine rally´ga.

Selline entusiasm ja rõõm on niivõrd nakkav, et ei suutnud ka muidu solitaarse eluviisiga mõmmik vastu panna! Kusjuures sotsialiseeritud loomaaiahuntidega töötamisel on märgatud, et rally´ga on nii nagu ulgumisega: kui inimene käitumist initsieerib, löövad hundid sageli kampa. Vahel pole sotsialiseeritud huntide enda juurde tulekuks vaja loomaaiatöötajatel teha muud, kui teeselda iseendi seas rally´t. 

Rally on tugevalt positiivne, lõbus ja karjaliikmete vahelisi suhteid soojendav tegevus. Sellest loobumine nõuab huntidelt suurt eneseületust. Säärast enesekontrolli praktiseerivad tihtipeale oomegahundid, kuna sarnaselt mängule võib ka rally (kui kõrge energiatasemega käitumine) kergelt eskaleeruda olukorraks, kus karjahierahias madalaimal positsioonil asuvad liikmed teistelt nahapeale saavad. Siin videos tundub, et esiplaanil olev tume hunt võib olla Junction Butte karja oomega. Ta vaatab küll igatsevalt teiste suunas  ja liputab vaikselt sabagi, aga hoiab kindluse mõttes madalat profiili ega pressi ennast sündmuste keskele. Ilmselt tark mõte.

Filmijad mainisid, et pärast rally´t läksid hundid jahile ning karu lahkus stseenilt koos oma kriimsilmast sõpradega. Ju siis oli mõmmik tol päeval seltskondlikus tujus. Eks see ole kasulik kah - kui hundid on jahitöö ära teinud, saab temagi midagi korralikku hamba alla.

 

Laura Kiiroja

Video allikas: https://www.facebook.com/yellowstonewolftracker/videos/253636240009880

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.