Rahvuslooma mündi kunstnik tutvustab, kust mündi ideed tulid

Postitas Aasta Loom - P, 17.10.2021 - 13.05
Avapilt
Sisu

Tuleval kolmapäeval lastakse pidulikult käibele uus 2eurone pühendusmünt, millel näeme tähtede all uluvat hunti kuusemetsa taustal. Ajame juttu mündikavandi autori, noorukese kunstniku Maria Meosega, kes pole elus ise küll hunti näinud, aga loodab kunagi kohata.

 

Tutvusta end palun natuke - kust Eesti kandist oled pärit?

Olen sündinud ja kasvanud Tallinnas. Igal vabal hetkel võtan ma suuna linnast välja loodusesse, leian sealt alati inspiratsiooni. Ükskõik kas siis sügisel metsas seenel käies, suvel mere ääres või talvel lumelauda sõites. Leian, et igal aastaajal on oma võlu, mis kutsub seda avastama. Suviti on meil perega traditsiooniks kujunenud Saaremaal akusid laadimas käia. Ma arvan, et ideaalseks puhkuseks ei peagi kusagile kaugele sõitma, vaid piisab väikesest saunamajast, võrkkiigest mändide vahel ning soojast rannaliivast. 

Töötan loovagentuuris Kontuur Leo Burnett kunstilise juhina, kuid minu kohta võib öelda Hunt Kriimsilm  - graafilise disaineri erialani jõudsin alles paar aastat tagasi. Varasemalt olen lõpetanud Tallinna Tehnikakõrgkooli rõivaste tehnilise disaini eriala ja ning töötanud moetööstuses. Visuaalne maailm on mind alati köitnud. Kui ühel hetkel tundsin rõivaeriala puhul ammendatust, otsustasin karjääripöörde teha ning läksin Eesti Kunstiakadeemiasse ennast täiendama graafilise disaini erialal. Sain kohe aru, et olen lõpuks ometi õiges kohas. Hoogu tiibadesse andis veel see, et pärast esimest õppeaastat võeti mind juba loovagentuuri tööle. 

 

maria

 

Miks otsustasid osa võtta rahvuslooma mündi kujundamise konkursist - kas võtad alati vastu taolised väljakutsed või tekkis sul konkreetse konkursi suhtes kohe mingi hea mõte seoses hundiga?

Eesti Panga mündikonkursist julgustas mind osa võtma EKA õppejõud Villu Järmut. Natuke aega hiljem nägingi Eesti Panga erikujundusega käibemündi disainikonkurssi pressiteadet. Kui ma lugesin, et teemaks on Eesti Rahvusloom Hunt, teadsin kohe, et tahan sellest osa võtta. Hunt on minu jaoks alati olnud sümpaatne loom, ning hundi sümbol on mu teele varemgi sattunud. Lugedes konkursi tutvustust, tekkis mul kohe kindel visioon hundimündi disainist. See oli mu esimene kord disainikonkurssist osa võtta, kuid kindlasti mitte viimane. 

Miks kujutasid mündil just ulguvat hunti ja kuusemetsa ja ööd ja kas see, et taevas on kujutatud 11 tähte, tähendab midagi? 

Esmane idee oli hundi kujutamine ulgudes, mis on kindlasti üks enim levinum assotsiatsioon. Tahtsin ka hunti kujutada siluetina, mis toob hundi väikese pinna peal paremini välja. Kui mõtlesin hundi tagaplaanile, tundus kõige loomulikumaks kujutada seal metsa. Katsetasin erinevaid puuliike, kuid parima efekti andis kuusemetsa siluett, mis kerkiski hundi taustaks. Et luua taevasse müstikat, otsustasin lisada tähed. Lisaks veel hundi asetamine pinnasele - sai katsetatud rändrahnu kui ka tuulemurruga, viimane neist jäi. Hundi elukeskkonda silmas pidades tundus see talle omasem.

Oli see sulle üllatus, et Sinu töö võitis? Kas nägid ka teiste töid, millised need olid?

Ma olin väga hämmingus, kui teada sain, et minu kavand võitis. Arvestades seda, et see oli mu esimene disainikonkurss, ei olnud mu ootused väga kõrged. Need emotsioonid, mida ma tundsin, olid kirjeldamatud. See on väga suur au olla 2-eurose käibemündi disainer. Boonusena veel mulle südamelähedase teemaga. Teiste töid ei olnud mul kahjuks võimalik näha, sest konkurss oli anonüümne.

Oled sa elus ise hunti kohanud?

Kahjuks ei ole, aga loodan, et mul õnnestub kunagi teda imetleda ja talle head soovida.

Mis on Su tulevikule suunatud mõtted, võid Sa neist midagi avaldada?

Hiljuti hakkasin iseseisvalt õppima animeerimist, kindlasti on plaan sellega edasi tegeleda. Teine valdkond, kus ennast praegu täiendan, on veebidisain - selle jaoks olen uuesti EKA-sse läinud end arendama.

 

Usutles Helen Arusoo

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.