VIDEO: karuema kolme pojaga

Postitas Looduskalender - N, 29.08.2024 - 09.09
Autorid

Video salvestas Gunnar Karindi

Pildistas LK team

On üsna tavaline, et ühe pesakonna karupoegadel on eri isad (ühe karupoja kasukas on videos teistest oluliselt tumedam)

Sisu

 

Pruunkaru ehk karu         Ursus arctos   

 

Augustis algas karudel nuumaaeg, mis kestab oktoobri lõpuni ja hilissuvised ning sügisesed toidukogused suurenevad suvistega võrreldes suurtel loomadel üle kahe korra. Oluline on rasva- ja süsivesikuterikkad, aga samas energiarohke toit ehk marjadest pohlad ja jõhvikad, sarapuupähklid, puuviljad metsast ja aedadest, sest pruunkarud teavad oma territooriumil paiknevaid vanade talukohtade õunaaedu ning sageli kasvab seal ka kreegi- või ploomivõsa. Õunaaedade lähedusse jäädakse kuniks küpseid õunu jagub või keegi peaks häirima tulema. Oluliseks toiduseks jääb nuumaajal muidugi teravili põldudelt ja nende rohtsed osised. Kahju tekitavad loomad muidugi kaerapõllu tallamisega, aga üldiselt on need tagasihoidlikud ehk sügisesel nuumaajal omandatakse nimetatutest 80% toiduenergiat.

Ka arvukad sipelgapesad jäävad toiduobjektide hulka, sealt saab küllaldaselt valku ja organismile olulisi aminohappeid.

Omnivooride sügisesel nuumaajal tarvitatakse loomset toitu vast ainult 15% jagu, aga kõik oleneb paljus pruunkarude elukorraldusest, elupaigast ja jahipraagist.

Vaadelda võiks ka mesilasperede rüüstamisi.

Elamute vahetusse lähedusse paigutatud mesilatesse tavaliselt inimpelglikud vanaloomad ei tüki, aga noored iseseisvunud noorkarud teevad vahel pahandusi.

Kanarbikukorjele viidud rändmesilates peab tarud piirama korralike elektrikarjustega, mis karud päris hästi eemal hoiab.

Oktoobri lõpul jäävad pruunkarud oma talvitusalade läheduses paiksemateks. Karu või poegadega karuema talvitusalad jäävad enamalt jaolt majandatavatesse metsadesse, umbes poole kilomeetri sügavusele metsa ja eemale vähe sõidetavatest teedest vähemalt veerand kilomeetri jagu. Uuringud näitavad, et Eesti kaitsealade süsteem meie karude talvist unerahu ei kipu tagama.

Loodame saada vahepeal pildimaterjali, et oktoobris pruunkarude tegemisi jälle vaadelda.

Karu on palumetsas pohli söönud

Karu on palumetsas pohli söönud

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.