VIDEO: Milline on tõeline hunt?

Postitas Aasta Loom - P, 05.08.2018 - 11.32
Sisu

Kaljumäestiku Hundiprojekt (Rocky Mountain Wolf Project, USA) on pühendunud huntide taasasustamisele Lääne-Coloradosse (USA), et taastada sealse ökosüsteemi terviklikkus. Vajaduse selgitamiseks on kokku pandud video, mille eestikeelse tõlke leiab alljärgnevalt.

Kõik armastavad häid muinasjutte kuulata. Suur Kuri Hunt on üks meie lemmiktegelastest. Kuid äkki ei ole muinasjuttudes asjad päris õigesti?

Mõelge näiteks emahundile. Tema pole huvitatud kellegi maja ümberpuhumisest – ta on hõivatud iseendale kodu leidmisega. Ning kui tema kari kohtab metsas Punamütsikest, teeb ta kindlaks, et ta pere hoiab distantsi ja väldib konflikti. Tema elu on raskustest tulvil. Vähem kui 10% saakloomajahtidest on hundi jaoks edukad. Huntide eeldatav keskmine eluiga looduses on väga madal (Eestis 1,9 aastat!).

Mõned muinasjutud on teinud hundist aga tõelise koletise. Need on pannud meid hunti kartma.

Eelmise sajandi keskpaigaks oli USA mandriala varasemalt ligi poole miljoni suurune hundipopulatsioon peaaegu täielikult hävitatud. Lisaks hundile oli kaotatud veel palju enam. Ei ole võimalik ühte tegelast loodusest niimoodi välja ajada, et ülejäänud ökosüsteem jääks muutumatuks. Eemalda hundid ning sõraliste arv kasvab plahvatuslikult, jõed erodeeruvad... kui valed on olnud meie muinasjutud!

1973. aastal olid väljasuremise äärel hundid ühed esimestest loomadest, kes USA Ohustatud Liikide Akti raames kaitse alla võeti. Viimaks ometi hakati tõde mõistma:

- hundid ei ründa meid, nad väldivad meid;
- veised surevad mitu korda suurema tõenäosusega halva ilma tõttu kui huntide tõttu.

Täna on hundid Ameerikas taastumas: neid on juba Suure järvistu kallastel, Kaljumäestikul ning edela osariikides liikvel. Kuid kaarti vaadates on üks lüli veel puudu: Lääne-Colorado. Huntide taasasustamine Lääne-Coloradosse aitaks kaasa looduslikule tasakaalule. On aeg uueks peatükiks!

 

Tõlkis Laura Kiiroja

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.