Looduskalendri minutid Vikerraadios: Hiirekas

Postitas Looduskalender - K, 08.08.2018 - 10.10
Autorid

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Fotod Arne Ader

Hiireviu

Hiireviu

Sisu

Maakodu rõdul istudes ajab mind kogu aeg oma häälega segadusse üks lind. Kes vilistab. Ja segadusse ajab seepärast, et kaks lindu lasevad seal üsna sarnast vilet.

Kui Tammetsõõri pühapaigast tuleb justkui hüpates-lennuga üks vilet puhuv suurem lind, siis on see pasknäär.Aga see teine, kes vahel kõrgel puudelatvades ja vahel üleoja heinamaal vilet laseb, otsekui kiljub, see on hiireviu.

Hiireviu tuleb peale seda, kui heinamaalt saab hein niidetud, ka selle toki otsa istuma, mis pandud traktorile märgiks suurt kivi näitama.

See on hea aeg, sest siis tunnen ma hiireviu ka tõesti ära. Sest Eestis on kolme liiki viusid, veidi tumedamad on herilaseviu ja karvasjalg-viu, viimasel, nagu nimigi ütleb jalad karvased. Kõiki neid kolme võib Eestis praegu näha ja et hiireviusid on ka väga tumedaid, siis on asi ülisegane.

Viude määramisest niipalju, et ehkki linnumehed väidavad, et suudavad alati viudel vahet teha lennukontuuri järgi, siis soovitasid nad, et kui keegi küsib, kes see tume kull õhus on, hüüatada: “Hiirekas!”

Mu vend Enn Vilbaste, kes mitmeid vigastatud hiireviusid Nigula metsloomade turvakodus terveks ravinud, ütleb, et ainus kindel määramistunnus on see, et heriaseviul on ninasõõrmed ovaalsed ja hiireviul ümarad. Aga seda me enamasti ei näe.

Aga käitumise järgi on neil vahe suur. Sest herilaseviu sööbki herilasi. Tänavu on tal hea aasta, sest maaherilasi, kelle pesi lahti kaevata, palju.

Hiireviu aga seevastu pugibki peamiselt hiiri. Neid on ta toidus vähemalt üle poole.

Viimastel aastatel on hiireviu pesaelu saanud jälgida Looduskalendri veebikaameratest ja see on põnev. Aga kindlasti tasub hiireviu tegemisi jälgida just heinamaa servast. Uhke on vaadata, kui kergelt ta hiire oma küüniste vahele püüab.

Hiireviu

Hiireviu

Hiireviusid on praegu kõige lihtsam leida heinapallide pealt, seal on neil hea kuulatada-näha, kus hiired on. Põllumehed ütlevad, et hiir on vähemalt iga kolmanda heinapalli all ja seda hiireviud teavad ning pallide vahele praegu ka oma poegadele hiirejahi pidamist õpetama tulevad.

Paljud hiireviud ei lenda meilt ära ka talvel ja siis võime neid näha kusagil elektritraatidel kiikumas.

 

Hiireviu

Hiireviu

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.