Õhtusöök kärnkonnaisandaga

Postitas Looduskalender - N, 13.09.2018 - 19.19
Autorid

Fotod Arne Ader

Harilik kärnkonn

Harilik kärnkonn

Sisu

 

Harilik kärnkonn        Bufo bufo

 

Laupäeval õhtupoolikul alates kella poole kuuest oli mul võimalus viibida kärnkonnaisandaga seltsis õhtusöögil, mis kestis ligilähedalt poolteist tundi.

Miks isandaga? Isend oli oma üksteist sentimeetrit pikk, nutikas ja väärikas. Kuidagi ei tahtnud looma emandaks ülendada sest vanad emasloomad võivad olla kehapikkuselt viieteistkümnest sentimeetrist pikemadki ning soliidsetele daamidele kohaselt kogukad.

Õhtusöögi koht oli hästi valitud, õuemaa niitmise veerel, kus kasvas madalalt õitsevaid madaraid, mailasi, raudrohtu, ussikeelt… Koht kuhu putukaid õhtueine võtmiseks koondub.

Õhtusöök koosnes kõikvõimalikest lendavatest väikeputukatest ja kihulastest, mida keelega nilpsati iga kümnekonna sekundi (keskmiselt) järel. Toiduks läks ka kärbseid ning mimikri värvides sirelasi. Koht oli valitud selline, et isand ei pidanud ennast pea üldse liigutama, aga pole ka ime sest organism vajab pooleaastase talvitumise tarvis varuaineid. Suve ajal ei õnnestunud mul sama koha läheduses kärnkonni kohata kuna sellisel põuaga võis isend vabalt viibida suveuinakus.

Esimesi tänavusi pisikesi kärnkonnahakatisi õnnestus näha ringi ukerdamas augustikuus – suht saamatud, kuidas nad paari kuuga organismi vajalikud toitainevarud suudavad talletada sest lisaks kõigele veetsid nad oma kulleseea taimetoidulistena.

Tagasi konnaisanda õhtusöögi juurde. Seda, et kärnkonnad jahivad kõikvõimalikke selgrootuid ehk nälkjaid, tigusid mardikaid ja nende vastseid, vihmausse oli teada ja eks ma seda veidi ka ootasin, et konnaisand veel jahiretkele siirduks ning ma teda seejuures saata võiksin…

Lühidalt, kõige suuremaks ja üllatavamaks saagiks osutusid hoopis astlaga varustatud karvased kimalased: neid nilpsati keelega sama kiirelt, kui vähemaid mutukaid ja kugistati konna poolt silma pilgutamata alla.

Jahiretkele jäi meil isandaga minemata. Õhtusöök söödud, heideti paarikümne sentimeetri kaugusele puhkama. Otsiti veidi mugavamat asendit ja kaabiti poolele tagakehale muld peale. Tegevusjälgi uurides võiks arvata, et isend oli veetnud selles kohas umbes nädala?

Pühapäeva magas isand täiega maha ja jahiretkele ei mindudki isegi vastu esmaspäeva  ööd.

Harilik kärnkonn

Harilik kärnkonn

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.