VIDEO: mida talve poole, seda varasemal ajal võime händkakku kohata

Postitas Looduskalender - R, 19.10.2018 - 20.20
Autorid

Video salvestas Ahto Täpsi

Image
Paistab olema noorlind
Sisu

Paistab olema noorlind

 

Händkakk         Strix uralensis

 

Õhtu hakul säätavad händkakud endid headele vaatluskohtadele, et hämaruse saabudes öist jahti alustada. Püütakse peamiselt pisinärilisi, soodsal juhul ka oravaid, aga isegi värvuliste rändeajal jääb lindude jaht ebaoluliselt väikseks.

Tegu on üsna paiksete röövlindudega, eelistatakse mosaiikset metsamaastikku, kus pisemaid lagendikke. Lindudel tuleb ette ka väiksemaid hulkumisis  ja nõnda võidakse sattuda vahel ka linnaparkidesse. Talvitujaid on meil loendatud ja olenevalt „hiireaastast“ jääb arvukus paari ja nelja tuhande händkaku vahel.

Välimust on lihtne kirjeldada sest kogu aasta vältel ollakse sarnases sulestikus. Kogukate lindude kehapikkust võib olla kuuekümne sentimeetri ringis. Isaslinnud röövlindudele kohaselt kröömike pisemad, kaaludes seitsmesaja grammi ringis, kui emaslind kaalub lähes kilo. Seljasulestik veidi pruunikam, rind halliträpsuline. Suured, ümmargused silamtsõõrid ühtlaselt hallid – silmade värvus  tume, kollase noka alune hall. Saba ehk händ pikk ja kiilukujuline.

Ja häälitsemas võib neid ka sügisesel ajal enne päikeseloojangut ja päikese tõusu kuulda (huigatakse harvemini, kui kevadel enne pesitsusaega) ja seda peetakse linnu talvise territooriumi hõivamisest teavitamiseks – „huu-hu-hu“.

 

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.