Hundid on territoriaalsed loomad

Postitas Aasta Loom - E, 06.05.2019 - 20.04
Sisu

Voyageurs Wolf Project`i video ilmestab hunditerritooriumi tõsisust ja tõsiseltvõetavust suurepäraselt. Videol on kokku kuue erineva naaber-hundikarja liikme GPS-kaeluste andmed.
Video allikas: Voyageurs Wolf Project 

 

Hundid on tugevalt territoriaalsed loomad. Erandiks on vaid mõned rändava eluviisiga alamliigid, nt tundrahunt, kes oma saakloomadele migreerumisel tohutuid vahemaid läbides järgnevad. Üldiselt on aga kodupiirkond, kus hundipere elab, saakloomi jahib ja kutsikaid kasvatab, võsavillemite silmis kõrge väärtusega ning seda kaitstakse teiste koerlaste (sh võõraste huntide, šaakalite ja koerte) eest tulihingeliselt. Niisama naljalt käppa teiste huntide territooriumile ei tõsteta – sellisel ettevõtmisel on sageli surmavad tagajärjed. Oma territooriumi piirialasid märgistatakse aga usinalt ning patrullitakse regulaarselt. Kommunikatsioonile lisatakse selgust ka ulgumisega, mille üks paljudest funktsioonidest on võõrastele huntidele puust ja punaselt selgeks teha: „Siin on meie kodu ning teie hoidke eemale.

Hunditerritooriumi suurus võib olla väga erinev, sõltuvalt saakloomade rohkusest, teiste kiskjate, sh huntide arvukusest, maastikust, kliimast ja muudest faktoritest. Näiteks Põhja-Ameerikas leidub hunditerritooriume nii väiksemaid nagu 260 kmkui suuremaid nagu 2600 km2. Eestis on huntide territooriumi suurus keskmiselt 800-1000 ruutkilomeetrit.

Voyageurs Wolf Project`i videol on kokku kuue erineva naaber-hundikarja liikme GPS-kaeluste andmed ajavahemikul 15. aprill 2018 kuni 31. oktoober 2018. Antud kaelused annavad uurijatele kaelusekandja asukohast märku iga 20 minuti järel (72 asukohta päevas). Sellised andmed pakuvad väärtuslikku informatsiooni nii huntide liikumismustrite, karja territooriumi suuruste kui ka näiteks toitumise kohta. Viimast nimelt sel viisil, et kui GPS-kaelus näitab, et hundid on ühes piirkonnas viibinud märkimisväärselt pikka aega, on suur tõenäosus leida sealt huntide murtud saakloom. Just nii on Voyageurs rahvuspargi uurijad saanud viimaks jälile sellele, kuidas hundid suviti kopraid jahivad – kuni 8 tundi kopratammi või -kanali lähedal kannatlikult varitsedes.

Laura Kiiroja

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.