Rajakaameras: noor kobras sai noore karu eest putku

Postitas Aasta Loom - P, 23.06.2019 - 09.00
Avapilt
Sisu

Noorel kopral on karu ees 13-minutiline edumaa.

 

karu

 

Noored koprad, kes saavad suve alguseks kaheaastaseks, lahkuvad varakevadel vanemate kodust eesmärgiga alustada iseseisvat elu. Tarvis on leida sobilik vaba veekogu ja asuda viivitamatult tööle. Elu ilma pesaruumi ja varjeurgudeta on ohtlik. Eriti siis, kui vesi on madal ja seda napib. Samaaegselt on tarvis langetada võsa, ehitada tammi, kaevata urge ja loota hea õnne peale. Kõik suurkiskjad kohtuksid sellise kaitsetu noorkopraga meelsasti. Enamikul veel elukaaslast pole. Kõike tuleb teha üksinda.
 

Vahel esimene katse ebaõnnestub. Siis tuleb lootust kaotamata asuda uute võimaluste otsimisele.

Rajakaamera pildid näitavad, kuidas karu rikub noore kopra plaanid. Nooruk asus märtsis ehitama tammi kuivendusvõrgu peakraavile. Veel mõnikümmend aastat tagasi voolas siin elurikkusest pakatav oja, praegu nirises kraavipõhjas veidi savist vett. Kopra arvates oleks suure tööga võimalik endised ojad taastada. Õnnetuseks oli aprill põuane ja vesi tammi taga kerkis oodatust aeglasemalt.  Pool-kogemata juhtus 27. mai hilisõhtul piibri ponnistusi jälgima karunooruk. Möödunud talvel oli ta esimest korda üksinda talvitunud. Sai kenasti hakkama. Kõik ema õpetused olid meeles. Kobrast jälgides meenus mullune kuum ja veevaene suvi, mil nad koos õe ja vennaga vanakaru juhendamisel piibrite pesakuhilaid ja varjeurge lammutasid. Töö sai tasustatud jumaliku lihakõhutäiega.
 

Noorel karul on raske liha hankida. Esimene rünnak ebaõnnestus ja kobras varjus. Tuli asuda urge lahti kaapima. Raske on töötada ja ümbrust jälgida. Eriti veel siis, kui puuduvad kogemused ja oled üksinda. Nii õnnestuski kopral heaks sukeldumiseks madalavõitu veekogu hüljata ja märkamatult minema hiilida. Nagu rajakaamera kell näitab, on tal edu karu ees 13 minutit.
 

karu

Seda aega tuleb kasutada arukalt ja hästi. Kuival maal otiga kohtudes poleks tal mingit võimalust. 1,5 km samal suunal asub järgmine kogujakraav, samuti endine oja. Sealgi on vett vähe ja lootust poleks, aga kraavi üks ots suubub Kaiu järve ja alguse saab see Sõõru allikarikastest tiikidest. Nii järv kui tiik on teiste kobraste poolt hõivatud ja sinna minek lõppeb tõenäoliselt korraliku keretäiega. Kindlasti on see variant etem, kui karu saagiks langeda. Tõenäoliselt on ta ise emmast-kummast kopraperest pärit ja kiirustab nüüd vanemate koju tagasi. Seal võetakse ta lahkesti vastu. Teed ta ilmselt tunneb ja liigub sihikindlalt. Karu ebakindlat jäljeotsimist arvestades on 13 minutit piisavalt pikk aeg.

 

Vahur Sepp

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.