VIDEO: hallrästaseltsingud metsas

Postitas Looduskalender - K, 22.01.2020 - 11.11
Autorid

Video salvestas Ahto Täpsi

Foto Arne Ader

 

 

 

Pole just tavaline vaatepilt, kohata metsas jaanuari keskel hallrästaid...

Sisu

 

Hallrästas       Turdus pilaris

 

Olenemata sellest, et meil pesitseb suvel vähemalt sada tuhat hallrästaste paari, seda hajusate kolooniatena ei tunta linde kuigi hästi. Aiapidajad aga teavad neid, kui „marjaröövleid“ ja et nende eest tuleb marjapõõsad, -peenrad võrkudega katta ja peleteid kasutada. Tegelikult käib eelkirjeldatu mitte ainult hallrästaste vaid kõikide teiste rästaste, osade põõsalindude ja ka kauni lauluga kuldnokkade kohta.

Tavatalvedel, kui maa lumikatte peidus proovib meil talvituda umbes kümmekond tuhat suht paksu sulestikuga hallrästast, tänavu arvatavalt tükk maad enam, aga arvukuse saame teada, kui talilinnuloenduse numbrid on kokku löödud.

Nädalavahetusel toimub talvine aialinnuvaatlus: LINK

Jaanuaris on tänavu olnud üllatavalt palju päikeselisi päevi ja just päikesevalguses paistab hallrästaste sulestik suisa säravana, mida kevade poole aeg läheb. Tegu on suur suure linnuga: kehapikkuselt veerand meetrit ja kaalult keskeltläbi sada grammi.

Mille järgi võime ära tunda ka suvisel ajal? Nime kinnitab halli sulestikuga pea, kael ja ja laialt hall päranipuala, mis lennupildis hästi märgatav ning omane vaid hallrästastele. Saba pikk ja tiivasuled mustjalt pruunid. Selg kastanpruun, rinnasuled ookrikollased, mida kirjavad pruunid tähnitriibud. Lennul näeme valkjat alapoolt ja -tiibu. Noka tüvik kollane, musta tipuga. Tuleb välja, et päris värvikad tegelased.

Üleeile märgati Pärnus saabunud kuldnokaparve. Vara, aga muidugi, kuid kiire lennuga kuldnokad pööravad ilmade halvenedes lihtsalt noka lõunasse ja parv maandub alles lumikatte piiril.

Hallrästas viirpuul

Hallrästas viirpuul ( www.loodusemees.ee )

Hallrästaste vaatlused: LINK

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.