VIDEO: päevapaabusilmade vanakesed

Postitas Looduskalender - K, 27.05.2020 - 08.08
Autorid

Video Ahto Täpsi

Sisu

 

Päevapaabusilm     Inachis io

 

Möödunud aasta juulikuus koorus videol nähtav pikaealine paabusilma isend. Talvituma koliti septembrikuus ja seda peamiselt tühjadesse hoonetesse.

Peale talvitumist võisime esimesi lendlejaid märgata aprillis, kui kevadist nektarit hakkavad pakkuma õistaimed ja varakult õitsevad pajud. Üksikuid kulunud olemisega isendeid kohtame veel juunikuus. Tegu on väga hea lennuvõimega liblikatega keda kohtame peamiselt metsa- ja kultuurmaastikul, aga kes vahel ka suuremartesse linnadesse eksivad.

Päevapaabusilmade ülatiibade põhivärvina näeme tumepunast. Suured mitmevärvilised, kergelt lillaka helgiga „silmalaigud“ on sedavõrd iseloomulikud, et neid segi ajada mõne teise liblikaliigiga ei ole võimalik.

Tiivaservad sakilised, tiivanarmad mustad, tiibade siruulatus viis kuni kuus sentimeetrit. Kuid liblikas tiivad suleb, näeme mustjaspruuni kribulist tiibade alakülgi, mis võivad meenutada kuivanud puulehte või hoopis puukoore kribalat. Nõnda lihtsalt saab silmatorkavat välimust muuta.

Kolmveerand sajandi eest olid päevapaabusilmad meil äärmiselt haruldased, kuid nüüdseks täiesti tavalised päevaliblikad.

Päevapaabusilm     

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.