VIDEO: purde läheduse asukad

Postitas Looduskalender - K, 15.07.2020 - 09.09
Autorid

Rajakaamera video pani kokku Kalle Pihelgas

Sisu

 

Kährik ehk kährikkoer            Nyctereutes procyonoides

 

Metsnugis                                 Martes martes

 

Metsnugis või -nugised täidavad rohkem kõrvalosa rolle. Kuid peame märkima, et metsnugiste jooksuaeg algas juunis, aga kestab ka juulikuus. Üks emasloom võib paarituda innaajal mitme isasega. Tiinusaeg võib emasloomadel kesta kuni kümme kuud, kuid implantatsioon hilineb, mis omakorda tähendab, et tegelik tiinusaeg kestab vaid neli nädalat

Täiskasvanud nugiseemandal võib kolm, neli poega pesas olla, kes võisid ilmavalgust näha juba aprilli teisel poolel. Emapiimaga toitmine peaks olema lõppenud, aga iseseisvumine toimub noorloomadel oktoobrikuus. Tahaks loota, et me neid Kalle rajakaamera vahendusel ka näeme, kui peaks vedama.

Kährikud näevad oma hõredas suvises kasukas kentsakad välja ja nende kaal võiks olla kuue kilo kandis. Pideva kooselu moodustanud kährikupaar elukoht jääbki veekogu lähedusse ja kodupiirkond ei ületa sadat hektarit, mida võidakse ka teiste liigikaaslastega jagada. Pesa jääb vasakule kaldale ja paremal ojakaldal käiakse jahil sest videos näeme, et alati naastakse pesa poole minnes mingi saagiga. Kütitakse pisiimetajaid, otsitakse selgrootuid, tarbitakse taimset toitu ehk, mida parasjagu loodusest leida.  

Kährikuvõsusid võib olla vanaloomadel viis, kuus, aga suuremad pesakonnad pole sugugi haruldased. Kui pesakond sündis aprilli ja maikuu vahetusel, siis on emasloom ka poegade imetamise lõpetanud ja nagu näeme tassivad lisatoitu perele mõlemad vanaloomad.

Pesakond laguneb alates septembrikuust, aga vanaloomad  jätkavad truult kooselu.

Purret kasutab ka üksik mäger ja rähnidele pakub lamapuu alati võimaluse midagi toiduks leida.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.