Hülgeelust

Postitas Looduskalender - N, 25.02.2021 - 12.12
Autorid

Veebikaamera kuvatõmmis Fleur, LK foorumist

Image
Veetase meres on tõusnud, hülgepojad jääpankadel…
Sisu

Veetase meres on tõusnud, hülgepojad jääpankadel…

 

Hallhüljes       Halichoerus grypus

 

Eilse, üleeilsega on veetase tõusnud kõigest viie sentimeetri võrra ja jääpangad on veel kaldakivise küljes kinni, aga edelatuule tugevnemist lubatakse veel vastu õhtut ja kindlasti tõuseb seejuures merevee tase. Õhusooja on kuni viis kraadi, aga merevesi jäise supi vahel on poole kraadi jagu miinuspoolel.

Vanad, tumedakarvalised „hülgepullid“ on kaamera ees aktiivsed, liikuvad ja jagavad omavahel maid. Nahavoldilised kaelad on aastate jooksul toimunud kaklustest armilised, aga endid tuleb hoida imetamise lõpetanud ja indlema asunud emasloomade lähedale.

Hülgepoegade imetamine kestab emashüljestel kolm nädalat (esimesi hülgepoegi märkasime kaamera vahendusel 6. veebruaril).

Tänaseks võivad emapiimast võõrutatud tugevad hülgepojad kaaluda umbes poolesada kilo ringis. Nad on varustatud imetamise ajalt organismi tekkinud varuainetega, et nüüd juba iseseisvalt elus hakkama saada. Kogemused hülgeeluks ja isegi toitumiseks ehk kalapüügiks tuleb noorloomadel omandada instinktide toel.

Teadma peaks seda, et isegi noore hülge hammustus pole „naljamäng“. Veebikaamera ees toimetavate täiskasvanud isasloomade kaal küündib vähemasti veerand tonnini ja pikkus ületab kahte ja poolt meetrit.

Hambad on teravad, hammustused kiired ja äärmiselt tugevad. Kunagistel hülgeküttidel võis kätel ja sõrmedel näha hammustuse tagajärjel kogu eluks jäänud vigastusi.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.