Ilmus Tarupettäi kevadine number

Postitas Looduskalender - N, 22.04.2021 - 10.10
Autorid

Kirjutas Helen Kivisild, Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist

Image
Infoleht Tarupettäi
Sisu

Ilmus Karula rahvuspargi infolehe Karula rahvuspargi elanikele potsatab mitu korda aastas postkasti rahvuspargi infoleht Tarupettäi. Lehes jagatakse teavet rahvuspargi alal toimuvast, vahel selgitatakse kaitse-eeskirja punkti või seadust. Omal kohal on lood inimestest, loodusest ja ajaloost ning teated planeeritavatest üritustest.

Uues, 74. infolehes: LINK

kirjutatakse muu hulgas järvede arengust ja kalastikust, Rebäsemõisa ja Mäekonnu vaatetornidest, üraskikollete kaardistamise tulemustest ning vanadest küla- ja talunimedest Kaika kandis.

Tarupettäid antakse Karula rahvuspargis välja järjepidevalt 1999. aastast. Kohalikele jõuab leht postkasti, huvilised saavad seda lugeda veebi teel. Lehe eeskujuks oli algselt Soomaa sõprade seltsi infoleht Jõhvikas. Karula lehe algatajaks ja esimeseks väljaandjaks oli omaaegne rahvuspargi administratsioon.

Pille Tomson, toonane Karula rahvuspargi administratsiooni juht kirjutas nime valimise kohta: „Otsisime lehele ilusat nime, kaua sai mitmeid variante kaalutud, kuid lõpuks jäi peale „Tarupettäi“. Nõnda kui pedajatüves elav mesilaspere ringi lendab ja õietolmu kannab, loodame meiegi teadmiste ja uudiste levimisele kaasa aidata. Ja loodame ka lehe abil uusi mõtteid ja ideid, huvitavaid teadmisi rahvuspargi töö edasiviimiseks kokku korjata.”

Lehe esimeste numbrite ilmumise aegu oli Kaika külas Mäe-Mändiku talu maadel kasvamas ainuke Eestis teadaolev taropettäi ehk tarumänd – puu, milles peeti mesilasi. Karula kant arvatakse olevat metsmesinduse viimaseid kantse Eestis. Mändiku taropettäi on praeguseks hävinud, kuid nimi elab edasi.

Infoleht Tarupettäi on üle elanud paremaid ja raskemaid aegu, kaks looduskaitsereformi, olnud nii rahvuspargi töötajate kui MTÜ Karula hoiu ühingu hoole all. Lehe väljaandmist on toetanud Eesti keskkonnafond, Kagu-Eesti regionaalse arengu programm, SA keskkonnainvesteeringute keskus, kodanikuühiskonna sihtkapital. Hetkel pannakse lehte kokku keskkonnaameti eestvedamisel. Alati on väga oodatud kaastööd piirkonnaga seotud teemadel.

Tarupettäi on osake Eesti kultuurist: lehe numbrid on hoiul kirjandusmuuseumi arhiiviraamatukogus, Tartu ja Tallinna ülikoolide raamatukogudes, aga ka rahvusraamatukogu digitaalses arhiivis DIGAR.

Karula rahvuspargi elanikele ja sõpradele suunatud infoleht on ilmunud 22 aastat. Kõiki Tarupettäi numbreid saab lugeda kaitsealad.ee lehelt: https://kaitsealad.ee/et/kaitsealad/karula-rahvuspark/kohalikule-4/tarupettai

Hääd lugõmist!

lk

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.