VIDEO: põrad otsivad veest kergendust

Postitas Looduskalender - P, 18.07.2021 - 10.10
Autorid

 Illustreeriv materjal LK team

Möödunud aasta kevadel sündinud põdrapullike

Sisu

 

Põder        Alces alces

 

Põuasel suvel leiavad põdrad rikkaliku toidulaua puhmarindest või võsast ja arvukatel lageraielankidel massiliselt kasvavat põdrakanepit, mille õitsemine algas tänavu kuni paar nädalat tavalisest varem.

Liigutakse soo- ja rabaveertes ja kõikvõimalike veekogude läheduses, kus lebotatakse pikalt vees, et kasukat jahutada ja olla peidus arvukate kiusavate parmude eest. Veekogude kaldaaladel leidub mahlakaid rohttaimi: varsakapju, ubalehti, osje… Veetaimede järgi on põdrad suutelised isegi sukelduma sest vesiroosid ja -kupud kasvavad kuni paari meetri sügavuses vees.

Möödunud aastal ilmavalgust näinud mullikad elavad iseseisvat elu. Nii pullikesed, kui pullid kasvatavad sarvi, mis on veel kaetud sametise nahaga. Esimesed sarved, mida videol näeme on nn „pulksarved“. Tuleval aastal kantakse juba kaheharulisi sarvi ja veel aasta möödudes kolmeharulisi. Kõige uhkemaid ja võimsamaid sarvi kannavad pullid viienda ja kümnenda eluaasta vahes.

Põdralehmad liiguvad ringi oma paarikuiste vasikatega. Vasikad on juba päris suured ehki neid veel imetatakse, tuntakse juba huvi söödavate taimede vastu.

Värske imetajate ülevaate kohaselt elutses aastavahetusel meie looduses 11 600 põtra ja arvukus on suurenenud kevadel sündinud vasikate võrra.

Huviline saab tutvuda ulukiasurkondade seisundiga: LINK

Põder

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.