Hundikutsikad tee peal - Eestis ja Ameerikas

Postitas Aasta Loom - P, 12.09.2021 - 13.40
Sisu

 

5. septembril jagas Katrin Kalev läbi autoakna jäädvustatud videot ja pilte kruusateel kohatud kuuest hundikutsikast. Kuna kaadrid on haruldased ja kodumaised, siis vaatamata niigi laialdasele meediakajastusele, tutvustame neid siiski ka rahvuslooma lehel - et vaatepilt saaks ka meie kroonikasse jäädvustatud:) Tutvustame ka sarnast vaatepilti Ameerika oludes.


Tegu oli Soomaa rahvuspargis kohatud kuue tänavuse hundikutsikaga, kes oma lapseliku uudishimu ja uljuse tõttu lähenevat autot pahaks panna ei osanud. Eemalt pisiperel silma peal hoidev täiskasvanud karjaliige oli oluliselt ettevaatlikum ning jäi heinaädalasse varju. Tegu võis olla nii kutsikate emaga kui ka n-ö lapsehoidjaga. Huntide puhul on ju teada, et kui karjas on peale vanemate ka teisi täiskasvanud hunte (nt eelmise aasta pesakonnast), siis on karjahierarhia kõige madalamal positsioonil asetsev hunt enamasti enda kanda võtnud lapsehoidja rolli. Tema on see, kes ulakaid jõnglasi kantseldab seni, kuni ülejäänud kari jahil on.

Suur rõõm oli näha, et enamik kommentaatoreid reageeris postitusele positiivses võtmes ning oskas imelist vaatepilti hinnata, selle asemel, et karta, et “nüüd, kus kutsikad on teele sattunud ja läheneva auto eest ei põgene, hakkavad nad kohe lapsi ja vanaemasid murdma”. Oleme varasemalt ka selgitanud, et hundid autosid ei kardagi - ega’s hundid ei tea, et seal inimesed sees on. Teise asjana on hea meelde tuletada, et see, et ka kriimsilmad kõrvalisi sõiduteid kasutavad, on tegelikult normaalne. Eriti talvel, sest siis aitab sügavas lumes sumpamise asemel teedel liikumine huntidel kõvasti energiat kokku hoida.

Eestis on võsavillemeid kaunis raske vaadelda meie maastiku tõttu. Seevastu näiteks USAs asuva Yellowstone rahvuspargi oluliselt avatum maastik on hundivaatlejate paradiis! Kaadrid autoteid kasutavatest võsavillemitest (ja teistest metsloomadest) ei ole seal sugugi haruldased. Jagamegi teiega võrdluseks 2020. aasta jaanuari algul Yellowstone’is samuti läbi autoakna filmitud videot hundikarja kokkutulekust.
 

 

Vaatleja kirjeldas olukorda järgmiselt: “/.../see nooruke hunt ja üks tema õdedest-vendadest möödus meist. Täpselt minu ees sai ta aru, et on ülejäänud karjast eraldunud ning hakkas oma grupile ulguma. Siis istus ta teele maha ja ootas. Lõpuks vaatasin oma tahavaatepeeglisse ja nägin, et emahunt koos üheksa hundiga tulid mööda teed oma kutsika suunas. Nad ühinesid taas ning jätkasid oma päeva.” - Yellowstone National Park Lodges

Eesti hundikutsikate video autor: Katrin Kalev
Video allikas: Eesti Jahimeeste Selts https://www.ejs.ee/haruldane-kohtumine-hundikutsikatega-soomaal/

USA hundikarjavideo allikas: Yellowstone National Park Lodges
https://www.facebook.com/watch/?v=607051936737463

 

Laura Kiiroja

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.