Päevik – kuidas loomaaed sai endale kodurotid

Postitas Aasta Loom - E, 13.09.2021 - 14.01
Avapilt
Sisu

Kaks Põlvamaalt pärit noort koduroti emandat Tallinna Loomaaias.
Foto: Inari Leiman

 

Täna õhtul näeb saates „Osoon“, kuidas rotiteadlane Andrei Miljutin kaks viljatünni kukkunud koduroti poega kinni püüab ning kuidas need loomakesed Tallinna Loomaaeda jõuavad. Eesmärk oli saada loomaaeda rändroti kõrvale ka kodurott, et mõlemad aasta loomad 2021 oleksid esindatud. Et asi aga nii lihtne polnud, näeb mõnedest päevikusissekannetest.


Millalgi kevadtalvel

Niisiis, oleks vaja kodurotti, sest rändrott loomaaias juba on. Plaan on püüda kodurott Lõuna-Eestist kusagilt talust.

Märts

Juba 24. märtsi kevadpäevaks toob loodusemees Remek Meele abiga loomaaia vana naaritsapuuri rottide püüdmiseks Põlvamaal Väike-Hauka talu kuivatisse. Maiused pannakse sisse.  Esialgu hoitakse puuri küll lahtisena, et loomad harjuks sellega. Ei midagi. 28. märtsil kirjutab perenaine Ell Sellis:  „27.03 -  kaelushiir ja tühi puur; 28. 03 - nulliring.“

Rajakaameraga vaadeldakse ka, et kas kodurotti ikka üldse on olemas seal kuivatis. Jah, öösel sebivad kaamera ees hiilgavate silmade paarid, sahistavad mahakukkunud viljaterades. Aga puuri ei lähe. Rotid on väga ettevaatlikud.

Mai

Mesised maiuspalad on puuris ootamas. Rotid ei mõtlegi end lollitada lasta. Pererahvas lööb juba peaaegu käega. Tallinna loomaaed hakkab maad kuulama, kas kusagil välismaa loomaaias on äkki kodurotte saada.

5. juuli

Kolm kuud ei ole õnnestunud kedagi püüda. Siiski, 5. juulil teatab peremees Urmas Sellis äkki, et kaks rotti on käes – aga mitte puuris, vaid on kukkunud viljatünni.

 

rott

 

6. juuli, päev hiljem

Reageerida tuleb kohe. Rotid on kinni plastiktünnis viljaterade all ja lõõmavad heinakuu ilmad on palavad. Sõidame zooloogi ja Eesti rotiteadlase Andrei Miljutiniga 6. juuli rottidele Väike-Hauka tallu järgi. Oleme mures rottide vastupidamise pärast.

 

kodurott

 

Viljatünnist tõstab Andrei käega välja rotipoja: „See on 1,5 kuune kodurott, emane.“  Saage tuttavaks! Armas, suurte kõrvadega, pika sabaga ja sellise tasase moega. Teise looma järgi kobab Andrei mõnda aega käega vilja sees, kuni saab ta kätte. See on ka emane, aga julgem - näksab natuke. Andrei ütleb, et pole midagi! Miks ta aga tõstab looma palja käega? Sest rott hammustaks kindast ka läbi, selgitab Andrei. Kindata käsi on aga tundlikum.

 

andrei miljutin

 

Saatest „Osoon“ Kristo ja Madis on tulnud ka filmima, kuidas Andrei (kaamera ees) rotte püüab.

Paneme loomakesed transpordipuuri ja asume Tallinna poole teele.  

 

6. juuli õhtul

Kaks rotisõsarat anname üle Tallinna loomaaia väravas kollektsioonijuhile Tõnis Tasasele. Loomakesed on peidus ja ilmselt väga hirmunud teekonnast. Väljas on tohutult palav, ehkki on hilised õhtutunnid. Veepudelit loomad ilmselt kõikuvas autos ei julgenudki uudistada, puuri pandud kurki olid vaid natuke naksanud hambaga. Kas nad jäävad ellu? 

 

7. juuli

Hommikune arglik telefonkõne loomaaeda - kas rotid on elus? Ilmad on jube palavad... Vastus - elus, elus! Jumal tänatud. Ees ootab neid vähemalt kuu aega karantiini.

12. juuli

Tõnis Tasane: "Rotid tunnevad end väga hästi. Just täna puhastati puuri. Ega neid väga näha pole, varjuvad. Neil on üks puust maja, nad on selle sees, on kuulda liikumist ja krõbistamist aeg-ajalt. Seda, et nad end näitaks, ei juhtu niipea." 

6. august

Kuu aega on juba möödas hetkest, kui neil järel käisime.
Andrei Miljutin külastas rotikesi mõned päevad varem. Nad elavad suures vetlabori puuris karantiinis. Vahel näitavad ennast, kuid päeval enamasti redutavad pesakastis. Peigmees kavatsetakse neile tuua välismaalt.

25. august – loomaaia 82. sünnipäev

Rotid on kenasti üle elanud karantiini ja nad elavad nüüd loomaaias paksunahaliste majas ehk elevandimajas. Sündmust pole kuidagimoodi esile tõstetud, kuna koroonaaegsed külastusreeglid on olnud muutlikud ning takistanud ekspositsiooni pidulikuma avamise planeerimist.

Kokkuvõtteks: kodurotid on nüüd esindatud Tallinna loomaaias. Läks aega peaaegu seitse kuud. Kas aga iga külastaja loomi näha saab, on muidugi iseasi. Nad on väga peidulised!

Taust:

Eestis elab kaks liiki rotte – rändrott ja kodurott. Rändrotte näeme vahel linnades ringi jooksmas ja tunneme neid ka lemmikutena. Loomaaias saab neid uudistada Laste loomaaias. Kodurotte loomaaias seni polnud, looduses elavad nad teadaolevalt vaid Lõuna-Eestis ja Virumaal ning nende populatsioonil ei lähe Eestis nii hästi nagu rändrotil. Kodurott ja rändrott on Eesti aasta loomad 2021.

 

Helen Arusoo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.