Aasta loom rott

Aasta loom 2021 on rott. Artiklid aasta loomast.

Rotid ja luulevõistlus

Postitas Aasta Loom - P, 31.10.2021 - 10.22
Avapilt
Sisu

Igasügisene aasta looma luulevõistlus ootab koolilapsi kirjutama rottidest. Just-just – neist väikestest närilistest, kes paljudele ei meeldi! Aga on ka neid palju, kellele rotid on sümpaatsed ja kindlasti on rotisõpru juurde tulnud tänavusel aastal, mil uudised väikeste näriliste elust on olnud põnevad: oktoobris Eestist leitud haruldane rotikuningas ning augustis Tallinna Loomaaeda toodud kaks noort rotipreilit koduroti suguvõsast on kindlasti loomasõprade tähelepanu köitnud.

 

Päevik – kuidas loomaaed sai endale kodurotid

Postitas Aasta Loom - E, 13.09.2021 - 14.01
Avapilt
Sisu

Kaks Põlvamaalt pärit noort koduroti emandat Tallinna Loomaaias.
Foto: Inari Leiman

 

Täna õhtul näeb saates „Osoon“, kuidas rotiteadlane Andrei Miljutin kaks viljatünni kukkunud koduroti poega kinni püüab ning kuidas need loomakesed Tallinna Loomaaeda jõuavad. Eesmärk oli saada loomaaeda rändroti kõrvale ka kodurott, et mõlemad aasta loomad 2021 oleksid esindatud. Et asi aga nii lihtne polnud, näeb mõnedest päevikusissekannetest.

Roheliste rattaretk sõidab Lahemaale

Postitas Aasta Loom - E, 09.08.2021 - 09.00
Avapilt
Sisu

 

Et enne sügist saaks natuke akusid laadida, sõidame ratastel Lahemaale 21.-22. augustil. See on üks võimalusi veel mõnusalt ringi liikuda ja vaadata, kuidas Lahemaa randades vesi kivide vahel päikese paistel helgib. Retk on kahepäevane, esimene kulgeb mööda rannikut ja poolsaari, teine mööda mõisaid, metsi ja jõgesid.

 

Mida Roheliste rattaretk endast kujutab, näeb eelmise, 2019. aasta retke klipist Muhumaale:

Kuidas me kodurotti kätte ei saa

Postitas Aasta Loom - L, 29.05.2021 - 10.00
Avapilt
Sisu

Eluslõks koduroti püüdmiseks Tallinna loomaaia jaoks töötab nii, et rott peab minema puuri taha otsa välja, siis langeb lõks teisest otsast kinni. Siis saaks roti loomaaeda viia. Aga võta näpust, rott ei taha linna kolida!

 

Tallinna loomaaias planeeritakse tänavuse aasta looma auks avada püsiekspositsioon meie kahe rotiliigiga - rändroti ja koduroti - tutvustamiseks, aga seni pole see mõte teoks saanud, kuna elusat kodurotti pole kinni püüda õnnestunud. Rändrotte, keda tunneme ka lemmikloomadena, on loomaaias küll, aga koduroti järele tuleb minna Tallinnast kaugemale.

 

Juba mitu kuud paikneb eluslõks ühes Lõuna-Eesti lambalauda juures, kus kodurotid mõnusalt elavad. Paraku ei huvita neid lõks ega lõksu pandud maiused üldse. "Kui teen kuivati ukse lahti, siis näen, et viljapuhastusmasinast põgeneb rotte. Neid elab siin küll, aga puuri ei lähe keegi," kõneleb peremees ja tuntud kotkamees Urmas Sellis. 

Virtuaalne loodusõhtu aasta loomast rotist

Postitas Aasta Loom - P, 11.04.2021 - 13.00
Avapilt
Sisu

Eestis võib rändrotti kohata peaaegu igal pool, kuid Kagu- ja Ida-Eestis, kus leidub veel kodurotte, on rändroti asustus märgatavalt hõredam.
Ave Kruuseli foto

 

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi  kutsub kolmapäeval, 14.aprillil kell 18 kõiki veebis  virtuaalsele loodusõhtule, kus teadlane Andrei Miljutin kõneleb teemal : „Rotid – hästi tavalised ja väga ebatavalised loomad“.

 

Merca ja Setomaa rotid

Postitas Aasta Loom - P, 28.02.2021 - 12.00
Avapilt
Sisu

Nii rändrott (pildil) kui kodurott sõltuvad talvel inimeste elupaikadest.
Ave Kruuseli foto

 
Kuus suve tagasi ostsime Küllätüvä külla talu, mis oli neliteist aastat tühjana seisnud. Esimene talv möödus meil täiesti närilistevabalt. Ju nad olid harjunud inimvabast tarest kui postist mööda käima: pole sooja ega toitu. Järgmise aasta talvel kolis pööningule isane kodurott. Esialgu käitus ta viisakalt. Ma jätsin elakesele tare peale kuivanud leivakontsikuid. Ent mingil hetkel otsustas rott ka inimeluruume inspekteerima hakata.

Paistis, et minusse suhtus ta viisakalt: kui ma üksi tares ööbisin, turnis omaette anomanulgas, aga mu elukaaslasel jooksis öösel paar korda üle näo. See loomakesele saatuslikuks saigi – mees rabas ta kinni ning pitsitas surnuks...

Aasta loom 2021 on rott 

Postitas Aasta Loom - L, 02.01.2021 - 12.36
Avapilt
Sisu

"Rotiaasta". Asko Künnapi kujundatud aasta looma vapp.

 

Eesti Terioloogia Selts koostöös MTÜ Aasta looma, Looduskalendri, Tallinna Loomaaia, Eesti Loodusmuuseumi, RMK ja Eesti Jahimeeste Seltsiga on kuulutanud aasta 2021 loomaks roti. 

Igal aastal kuulutatakse pidulikult välja „aasta tegijad“, et neid tiitliga austatud liike rahvale järgneva aasta jooksul lähemalt tutvustada. Juba 8 aastat on tehtud valik ka imetajate seast. Lõppenud aastal olid fookuses nahkhiired – kõik 12 liiki. Nende salapäraste öiste tiivulistega said Eesti inimesed tutvuda muuseumites näitustel, ringkäikudel looduses, vestlusõhtutel, läbi videopilti edastava kaamera ja veel mitmel viisil.  

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.