Lendorava aasta - veebruar

Postitas Looduskalender - N, 09.02.2023 - 14.14
Autorid

Kirjutas ja pildistas Uudo Timm

Image
Lendorav 
Sisu

 

Lendorav ehk harilik lendorav       Pteromys volans

 

Vaatamata sellele, et veebruar on meil keskseks talvekuuks, hakkab loodus vaikselt kevadeks valmistuma ja viimaste aastate heitlik ilmastik annab sellele järjest rohkem hoogu juurde. Nii võimegi juba mõnes tuulevarjulisemas ja päikesele avatud kohas näha üsna pikaks veninud sarapuu ja lepa urbi. See aga tähendab, et puud on neisse just nüüd suunanud oma vitamiini- ja energiavarusid.

Laanepüü tropid on ligi kuni 2 cm pikkused ja lindude väljaheidetele omaselt on tavaliselt tropi üks ots tahkest uriinist valgeks värvunud

Laanepüü tropid on ligi kuni 2 cm pikkused ja lindude väljaheidetele omaselt on tavaliselt tropi üks ots tahkest uriinist valgeks värvunud

Selline maiuspala ei jäta külmaks ei tetri, laanepüüsid ega lendoravaid. Urbades küpsenud kollased tolmuterad annavad nende väljaheidetele kesktalvel ja kevadel kollase värvi, mis metsa all hästi silma paistab. Just erksavärviliste pabulate järgi ongi kõige lihtsam lendoravate esinemist metsas tuvastada.

Lendorava pabulad lumel

Lendorava pabulad lumel

Lendorava pabulad on riisitera suurused ja otstest ümardunud. Neid võib leida nii pesapuude, milleks on valdavalt jämedad haavad, alt kokkukleepunud kobarikena aga ka laialipillatult. Sõltuvalt sellest, kas lendorav on käinud puu jalamil end tühjendamas või on seda teinud kõrgemalt.

Külmematel ilmadel võib puude tüvedel näha ka kollakaid jäätunud uriini niresid, mis oma happelisuse ja soola sisalduse tõttu võivad pruuniks kõrvetada tüvedel kasvavad samblad.

Mõnes mõttes on neid märke lumises metsas heade ilmaoludega isegi kergem leida, kuid piisab vaid väiksemast lumesajust, et kõik need märgid ära katta. Seetõttu korraldatakse lendoravate seiret ja nende elupaigaks sobivate metsade inventuure peamiselt märtsi teisest poolest alates. Siis on metsaalune lumi enamasti juba sulanud ja kogu talve jooksul kogunenud pabulad puude all veel alles.

Siiski kutsun loodushuvilisi üles juba praegu vanade haabade aluseid tähelepanelikumalt vaatama ning tänavuse aastalooma esinemisest teatama.

Kõige lihtsam on seda teha näiteks loodusvaatluste äppi kasutades. Kindlasti soovitan lisada pabulatest ka pildi, sest on juhuseid, kus lendorava pabulaid on segi aetud laanepüü väljaheidetega. Lisaks on meie metsades elutsemas veel üks loom, metslemming, kelle pabulad võivad olla üsna sarnast värvi kuid oluliselt väiksemad.

Muidugi võite oma vaatlustest ka otse e-posti aadressile: uudo.timm@envir.ee teada anda ning seeläbi vastuse saada, kellega siis ikka tegemist oli.

Huvitavaid loodusvaatlusi soovides!

29. jaanuari 1931. aasta Päevaleht kirjutab: 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.