Video salvestas Gunnar Karindi
Foto Arne Ader, loodusemees.ee
Võsastunud põllumaal metsikult kasvavate õunapuude õunad maitsevad hästi nii karudele, põtradele, metssigadele kui ka metskitsedele.
Võsastunud põllumaa lõpus vastu metsa kasvab võsastunud, aga metsistunud õunapuudega aed, kus tänavu hulgi häid õunu
Pruunkaru ehk karu Ursus arctos
Pruukarudele on tänavune õunte uputus suisa õnnistuseks, sest peatselt peab suur loom toitumise lõpetama ja ka paastumisele ehk soolte tühjenemisele kulub umbes kuu, et nad saaksid rahulikult taliuinakusse heita.
Sarapuupähkleid tänavu ei olnud, millega karud endid mõnel aastal nuumata saavad. Söödaks jäetud viljapõldudel käib jaht.
Põdrapulmad. Kasari luht, Matsalu
Põder Alces alces
Põdralehmad liiguvad peale pulmaaega koos vasikatega, aga noorloomad kaaluvad juba pea sada kilo. Oktoobri lõpus siirdutakse pisitasa talvistele elupaikadele.
Suured, elujõulised pullid puhkavad „pulmaväsimust“. Tugevad isasloomad võisid oma piirkonnas viljastada kuni seitset põdralehma, kui muidugi leidus põrdralehmi, keda viljastada (teame ju, et meie põtrade populatsioon on madalseisus). Sarvekrooni kannavad pullid detsembrikuuni, mil sarvi hakatakse tasapisi „maha ajama“.
Metssiga Sus scrofa
Kuni pulmaajani, mis algab metsigadel novembrikuu lõpus, elavad kuldid üksikeluviisiliselt. Detsembri alguses käib metssigade pulmapidu juba täie hooga. Saame näha, kuidas tänavu.
Metskits ehk kaber Capreolus capreolus
Metskitsede talled nägid ilmavalgust mais ja juunikuul, lõppemas on tallede imetamine hoolimata sellest, et perekond jääb kokku hoidma kuni tuleva aasta kevadeni ehk kitse järgmise poegimiseni.