Koostab Marek Vahula
Fotod Arne Ader, loodusemees.ee ja WikipeediA
Pargi-nahkhiir, foto Mnolf, WikipeediA
Rekord nr. 804 Pargi - nahkhiir
Pargi-nahkhiir Pipistrellus nathusii
Pargi-nahkhiir rõngastati 18. juulil, 2016. aastal Läänemaal Lääne-Nigula vallas Paslepa külas. Nahkhiir taaspüüti 13. mail 2017. aasta rändel Saksamaal Mecklenburg-Vorpommerni liidumaal Greifswalder-Oie kandis. Rännuteekonna pikkuseks oli siis 788 kilomeetrit rõngastuskohast.
Talvituvad tiigilendlased. Piusa koobastik
Rekord nr. 805 Tiigilendlane
Tiigilendlane Myotis dasycneme
Tiigilendlane rõngastati 14. juulil, 1988. aastal, Tartumaal Elva vallas Palupõhja külas. Nahkhiir taaspüüti 04. juulil, 1991. aastal, Lääne-Virumaal Haljala vallas Palmse külas. Tiigilendlased talvituvad Eesti keldrites, kindlustes või hoonetes ja nii rändas rõngastatud nahkhiir Eestis vaid 122 kilomeetrit.
Edasi vaatleme kalade vanuse rekordeid
Atlandi tuura mulaaž Muhu Põhikoolis. Pildistas Heidi Tooming EE
Rekord nr. 806 Atlandi tuur
Atlandi tuur ehk läänetuur Acipenser sturio
24. mail 1996. aastal püüti Muhu saarel Seanina neeme lähistel kastmõrda viimane Läänemere vetes elanud atlandi tuur. Kala sai hüüdnimeks Maria sest tema arvatav vanus oli üle 50 aasta. Kala pikkuseks mõõdeti 2,9 m ja kaalus 136 kg, aga kalas oli veel 28 kg musta kalamarja ehk 1,6 miljonit marjatera.
Kahju, et kalurid ei mõistnud ülimat haruldust elusana merre tagasi päästa.
Maria kaaviku ja kaks mulaaži valmistas Studio Viridis. Koopiat säilitatakse Eesti Loodusmuuseumis ja mulaaže Eesti Loodusmuuseumis ja Muhu Põhikoolis.
Eestis on atlandi tuura kudejõena tuntud Narva jõge, kuhu tuurad veel enne Teist maailmasõda korrapäraselt kudemas käisid ja kuhu neid on ka sel sajandil on istutatud. Tänavu 27. septembril lasti Pärnu jõkke üle 2000 noore tuura. Vette lasti nii suuremaid kui ka päris väikeseid Põlula kalakasvatuses mõni kuu ettekasvatatud ja arengut jälgitud kalu.