VIDEO: metskitsed söödapõllul

Postitas Looduskalender - E, 05.02.2018 - 15.15
Autorid

Video salvestas Urmas Lett

Fotod Arne Ader

 

Sisu

 

Metskits ehk kaber         Capreolus capreolus

 

Pikk ja rahulik kulgemine kitsekarja tegutsemisest soolaku ümbruses ja söödapõllul, mis paraku möödunud aasta liigniiskuse käes pea kogunisti hävis. Koos maapinna külmumisega näeme jälle loomi liikumas. Lumikate varjas varem kohal käinud inimeste jäljed ning lõhnad ja veebikaamera võimaldab vaadelda loomade tegutsemist ilma neid häirimata.

Terve nädal tõotab mõnusate miinuskraadidega talveilmasid, seega on meil põhjust vaadelda kitsekarja toimetamisi. Ettevaatlikud metskitsed liiguvad alul metsa veert pidi, kontrollides hoolikalt avatud ala enne põllule siirdumist. Hommikuhämaras asutab kitsekari end liikuma, aga kuidas sokk, viie kitsega öö mööda saatsid?

Metskitsed

Metskitsed

Ööbiti arvatavalt lähikonnas, metsa ja lageda piiril sest sügavamale metsa liigub kitsekari vaid tugevama lumesaju või tuisu eest varju. Öine magamisase puhastatakse lumest, karja liikmete asemed jäävad üksteisest mõne meetri kaugusele nii on karjal hõlpsam ka vajadusel põgeneda.

Metskitsede magamise- või päevase puhkepaigas leitud ase on üllatavalt väike, aga nii peaks ka külmetumise oht väiksem olema. Loomad heidavad maha kõverdatud jalgadele. Seljaga tuule suunas sest nii saab seljatagant lähenevat ohtu varem haista. Eestpoolt liikuvat märkavad tähelepane loomad hästi ning videostki näeme, kuidas ümbruses toimuvat kuulatatakse – kõrvad liiguvad erinevates suundades üksteisest sõltumatult, justkui uuema aja lokatsiooni seadmetel.

Videost märkab tähelepanelik vaataja ka emas- ja isasloomade peaaegu valge „sabapeegli“ kuju erinevust.

Kuna loomi näeme videos päris lähedalt, peaks ära tooma ka nende olulisemad mõõdud: täiskasvanud metskitse tüvepikkus on üle meetri, õla kõrgus kolmveerand meetrit ja kaalu üle veerandsaja kilo. Muidugi on suuremaid isendeid ning möödunud aastal sündinud paistavad veel kröömke pisemad välja ka salvestuses

Talvisest toidulauast, sokkudest ja nende sarvedest arutleme mõni järgmine kord.

Metskitserada

Metskitserada

Selliselt liigub metskits täiesti rahulikus olekus, jättes lumepinnale sõrgatsite lohistusjälje.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.