Nädal metsas. Ilves.

Postitas Aasta Loom - T, 27.02.2018 - 13.30
Sisu

Rebased on jätkuvalt aktiivsed. Ka kaamerapildis mitmed loomad. Jooksuaja kerge hajevilolek on märgata, märgistatakse ise ja nuusutatakse teiste märgistusi. Lisaks viljale on lume all ka väike hunnik leiba. Leivad olid kitsedele mõeldud, kuid näivad hoopis rebastele mokka mööda olevat. Ja siis tuleb ilves, videos 7:18 peal. Metsakiisu ei viida aega, ei nuusuta platsil olevaid jälgi ega midagi. Kerge aeglustus ja pilk vasakule reedab aga teised plaanid. Nimelt on just selles suunas paarikümne meetri kaugusel metskitsede viimase aja meelispaik, kus taliviljaorast välja kraapimas käiakse. Kui võrrelda rebaseid ja ilvest, siis rebaste elu on palju lihtsam. Ka taimne kõlbab neile ja jahimeeste söödaplatsidelt leiab talviti ikka miskit ampsu. Ilves saab aga söönuks vaid enda murtud värskest lihast, isegi teiste murtud saaki leides pole suurt kasu. Ilvese hambad ei saaks kõvaks külmunud leiust suurt midagi kätte. 

Kuna peale ilvese käiku oli sadanud rohkelt värsket lund, siis jälgi ajada sel korral ei saanud. Kassi käikudest peale videopildi rohkemat teada ei saanud. 

 

Metskitsedest käis vaid üksik sokk platsilt läbi. Külastas mõned korrad nii öisel ajal kui valges. Video sai värvilisemast hommikutundide külastusest. Näeme kuidas lume alt toidu väljakraapimine käib. Et kühveldamine võimalikult tõhus oleks, ajab loom sõraotsad hästi laiali. Kraapimist tulid ka rasvatihased uudistama. Ilma soku abita ei oleks nad sel päeval ise viljapalukesi kätte saanudki.  

 

Suured loomad käisid jalgu näitamas. Põdralehm koos suureks sirgunud läinudaasta vasikapoisiga. Kuigi meie metsas põdrale ajujahti ei peetud ja metsarahu suurt ei häiritud, on nad siiki tükil ajal kaugemal rabas peidus olnud ja kaamerate naabrusest puudunud. Ainsa põhjusena vast pikalt väga vesine metsaalune ja hiljem liiga libe jääväli. Nüüd on olud paremad. Jääväljad ei ole enam libedad, sulad sulatasid lume kinni. Põdral hea liikuda, ei murra konte. Järgnevaks astub üksik uhke kult metsast lagedamale, kihvad valendamas. Võimalik, et see katkust pääsenud, või pigem jagu saanud rammumees on meie lustivate põrsaste isa. Metssigadel läheb hästi, taas tavalised metsaloomad ja kaamerakülastajad. Varasemate karjade asemel aga üks väike karjake ja siis see sama üksik kuldimürakas.

Seejärel käis rebane metsaserva uudistamas ja ajas rähni ärevusse. Pimedal ajal taas metsseakari.

Metskitsekarjas paistsid sel korral vaid noored, eelmise aasta sokud olevat. Vaid väikesed sarvemüksud. Täiskasvanutel käib juba teiste sarveharude kasvatamine. 

 

kits
Põlluserv, kuhu poole öine ilves kiikas. Kitsed käivad siin taliviljaorast välja kraapimas. Sellise paksusega lumi on metskitsele jõudumööda. Paksema kühveldamine ei oleks enam nii lihtne. Kui väljakraabitud orast küllalt näksitud, heidetakse sinna samma auku ka puhkama. Sellest mõne lohukese ümarad servad.

 

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.