Kuidas rotiluuletused aitavad kirjandustundi läbi viia

Postitas Aasta Loom - L, 22.01.2022 - 20.34
Avapilt
Sisu

TEKST: Helen Arusoo
VIDEO JA FOTOD: Tarmo Mikussaar

 

Aasta looma roti 2021 lõpuüritusel reedel Tallinna Loomaaias sõitsid aasta looma luulevõistluse võitjad kohale üle kogu Eesti, teiste hulgas ka Türi Põhikooli õpilased. Nagu lapsed räägivad, ärgitab õpetaja Anneli Talviste igal aastal oma õpilasi tutvuma aasta loomaga just läbi luuletuste kirjutamise. Miks?

 

“Tänu luulevõistlusele kasvavad laste teadmised mitmes aines,” kommenteerib eesti keele õpetaja Anneli, “Me peame koolis oskama teabeteksti töödelda - see on üks kirjanduse liike, mida peame kindlasti õppekava kohaselt tundma õppima. Kui oleme olulise omandanud, keerame teabeteksti n-ö peegelpilti, teeme sellest ”loovuse versiooni” – luuletuse. Kontrollides, et faktid jäävad õigeks. Seetõttu on aasta looma luulevõistlus üks tänuväärne ettevõtmine, et võimaldab liikuda ühest kirjanduse liigist teise ja samal ajal kasvatada ka laste loodusteadmisi.”

 

 

õpetaja Anneli
Türi Põhikooli eesti keele õpetaja Anneli Talviste (paremal) õpilaste seas on kolmandat aastat auhinnaekskursiooni välja teeninud kaheksandik Annabel Narits. “Klassijuhataja paneb meid alati kirjutama ja tahab, et me annaks endast parima. Mul on vahel ka sellised inspiratsioonihetked, kus lihtsalt tuleb sõnu paberile,” kommenteerib Annabel. Kolmekümne ühe auhinnasaaja hulgas oli 6 õpilast Türi Põhikoolist.

 

 

Korraldajate poolelt võib kommenteerida, et igal aastal kummitab aasta looma luuletusi mingi valefakt. Meenub, et näiteks ilvese aasta luuletustes ründas ilves inimesi puu otsast. Seekord tõi rott ilmale lausa 800 poega aastas. Õpetaja Anneli alustab protsessi seega õigesti, kummutades enne valefakte ja seejärel kutsudes lapsi üles ka luuletusi kirjutama.

 

Rändrotti sai paitada, kodurotte aga isegi ei näinud!

Auhinnaretkel osalejatele kõneles zooloog  Uudo Timm kodurotist, rändrotist ja tuletas ka meelde, et mullu juhtus Eestis haruldane sündmus -  Põlvamaalt leiti selle sajandi teine rotikuningas.

Kahjuks teine suve suursündmus - metsikute kodurottide püüdmine ja loomaaeda toimetamine  - ei kandnud otseselt seda vilja, mida oodati - et neid saaks puuris näha! Loomad on, aga ei näita end. Kahju! Suvel 2021 Ell ja Urmas Sellise talust Lõuna-Eestis püütud 2 väikest kodurotti on jätkuvalt väga arglikud ning peidavad end kõigi võõraste pilkude eest. Aga vähemalt on esmakordselt loomaaia kollektsioonis esindatud kohalik Eesti liik kodurott ja nende kinnipüüdmiseks lausa seikluseks kujunenud üle poole aasta pikkune ettevõtmine tõestas taas, kui ettevaatlik loom on rott ja kui raske on teda tabada (nii et ta ellu ka jääks)! 

 

poiss Viiralt
“Sain ekskursioonil teada, kui paljudes kohtades Eestis rotte leidub ja ka seda, et madu saab "maitsta" õhku oma keelega,” ütles 3. klassi poiss Viiralt Salumaa Tartust Lõuna TERA koolist, kellele tema isa sõnul meeldivad kõige rohkem hoopiski haid!

 

Õnneks said loomasõbrad Laste Loomaaias siiski paitada taltsast rändrotti, kes on suurte kõrvadega nunnu dumbo tõugu rotike, keda näitas end giid Inari Leiman kampsunikrae vahelt ja oli väga uudishimulik. Mälestuseks sündmusest kinkis Eesti Loodusmuuseum igale võitjale aastase perepääsme ning buffi.

 

Rotiaasta korraldusmeeskond tänab kõiki meie loodusest hoolijaid! Kohtume karuaastal!

 

Rotiaastat vedasid: Eesti Terioloogia Selts, MTÜ Aasta loom, Looduskalender, Eesti Loodusmuuseum, Tallinna Loomaaed, rotiekspert Andrei Miljutin ning Ell ja Urmas Sellise pere.

 

Võiduluuletustega saab tutvuda siin, siinsiin ja siin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.