VIDEO: hahkade suvisest elukorraldusest

Postitas Looduskalender - K, 17.06.2020 - 15.15
Autorid

Video ja kuvatõmmised Fleur, LK foorumist

Uitajad

Sisu

 

Hahk       Somateria mollissima

 

Miks haha emaslinnud kambakesti ringi uitavad, kui peaksid hoopis poegade eest hoolitsema?

Suured sukelpardid, vaata et hane suurused linnud alustavad pesitsemist, kas teisel või kolmandal eluaastal. Seega võiks tegu olla noorte lindudega, kes oma elupiirkonnaga põhjalikku tutvust teevad.

Pesitsenud emaslindudel elu kulgeb omasoodu. Maikuu keskel alustati nelja kuni kuue suure, roheka toonilise muna haudumisega. Sel ajal viibis pesa läheduses veel värvikas ja uhke  hundsulestikus isaslind, kes mõne aja pärast emaslinnu üksinda hauduma jättis.

Hahamamma haudus mune veerandsada päeva, seda haruharva ja vaid üürikeseks hetkeks pesalt lahkudes. Haudumise ajaga kaotas napilt kaks kilo kaaluv emaslind oma kehakaalust umbes kolmandiku.

Peale poegade koorumist siirdub hahapere pea koheselt merele. Seal liituvad mitmed hahamammad oma mustasuliste poegadega „lasteaiaks“, kus vahel isegi nelikümmend hahahakatist. Neid abistavad vahel „tädidena“ veel mittepesitsevad emaslinnud.

Nõnda saavad emaslinnud rahulikumalt toituda sest taastada tuleb haudumise ajal hukatud kehamass ja jõuvarud. Sukelpartide toidusedeli moodustavad suures enamuses koorikloomad, peaasjalikult söödavad rannakarbid, mida hangitakse peaasjalikult kolme, nelja meetri sügavusest, aga sukelduda suudavad hahad vabalt paarikümne meetri sügavusele, kasutades lisaks jalgadele vee all ka tiibu. Karbid süüakse tervelt ja karbipoolmed väljutatakse räppetompudena suu kaudu oksendades.

Hahapojad on ohustatud juba koos emaslinnuga merele siirdumise aegu nii hallvareste, kui suurte kajakate poolt, aga merel, „lasteaedades“ ohustavad neid merikotkad. Kuid kõigist ohtudest hoolimata on poegi seltsis kantseldada ohutum, kui üksikul emaslinnul.

Isalinnud siirduvad maikuu lõpus ja juunikuu alul sulgima. Üheks suuremaks isaslindude sulgimisalaks võib pidada Väinamere põhjaosa, kus sulgimiskolooniasse võib koguneda mõnikümmend tuhat isaslindu. Nende esindusli hundsulestik asendub päris ilmetu musta ja pruunikirju sulestikuga, vaid tiibadel võime märgata veidi valget sulestikku.

Hahkade arvukusega pole olukord sugugi hea ehk heal juhul võis meie rannikualadel tänavu pesitseda tänavu kuni kolm tuhat hahka. Poole sajandi eest oli hahad arvukad ehk neid pesitse üle viie korra enam. Arvukuse vähenemise põhjuseid on kindlasti mitmeid ja neid tuleb veel uurida.

Haha isaslind

Haha isaslind

Hahaemand

Hahaemand

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.