Kui märkad rahvuslille või -lindu ...

Postitas Aasta Loom - N, 28.07.2016 - 10.30
Sisu
rukkilill
Rukkilille on Eestis aina vähemaks jäänud.
Foto: Wikimedia
 

Loodusvaatluste andmebaas ootab teateid nii suitsupääsukese pesitsuse kui rukkilille kasvukoha osas. Mõlemad liigid vajavad tähelepanu, kuna nende arvukus pole Eestis just ülemäära kõrge. Ja lisaks oodatakse andmeid ka teiste pääsukeste kohta.“Lähtusime põhimõttest, et kuna suitsupääsuke kui rahvuslinnu pesitsusvaatlusi küsime seoses EV 100 lähenemisega, siis lisame veel kolm liiki. kes  on rahvuslinnuga sarnased,” selgitab keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist Reigo Roasto. “Et vaatluste kogumise juures oleks ka hariv moment – meil elab lisaks suitsupääsukesele ka teisi pääsukesi.” Koos suitsupääsukesega oodatakse vaatlusi ka piiritaja kohta. Piiritaja, rahvakeeli piirpääsuke, pole pääsukeste lähisugulane, ent nende vaatlemine koos välise sarnasuse tõttu on mõistlik. “Hetkel on kõige rohkem vaatlusi laekunud siiski suitsupääsukese kohta,” kommenteerib Reigo Roasto.
Sama ei saa öelda rahvuslille kohta. “Rukkilille arvukus on intensiivpõllunduse ja herbitsiidide kasutamise tõttu viimastel aastakümnetel Eestis oluliselt vähenenud  ja seetõttu on ka tänavu enim vaatlusi tulnud mitte rukkilille, vaid hoopis äiatari kohta. “ Äiakas ja äiatar sai rahvuslille kõrval vaatluskampaania liikideks valitud samuti sarnase värvuse ja elupaiga pärast. “Äiaka kohta ei ole laekunud kahjuks ühtegi vaatlust, seevastu äiatar on olnud suhteliselt populaarne vaatlusobjekt – vaatlusi on kogunenud juba üle 60.” Kampaania käigus kogutakse andmeid ka tumepunase neiuvaiba kohta. Rõõmsa üllatusena on teateid laekunud 5-6 leiukohtadest, mida ei olnud seni riiklikus keskkonnaregistris arvel.
Kampaanialiigid: mäger, siilid, pääsukesed, lapsu- , kapsa-  põua -ja naeriliblikad, rukkilill, äitar ja äiakas ning tumepunane neiuvaip. Kõiki neid liike võib kesksuvel kohata, loetelust on väljas vaid mustlaik-apollo, kelle lennuaeg on lõppenud.

Kes midagi näeb, andke teada: http://loodus.keskkonnainfo.ee/lva/
 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.