VIDEO: hundi ja põdra suuruse võrdlus

Postitas Aasta Loom - L, 12.02.2022 - 08.26
Sisu

USAs Minnesota osariigis tegutseva Voyageurs`i hundiprojekti teadlased panid kokku kaks samas kohas, kuid mõnenädalase vahega salvestatud rajakaamera videot, näitamaks huntide ja põtrade suuruse erinevust.

 

Tekst: Laura Kiiroja
Video: Voyagers Wolf Project

 

On uskumatu mõelda, et huntide ainsaks relvaks nii suure saaklooma murdmisel on HAMBAD. Erinevalt näiteks karudest ja suurtest kaslastest pole huntidel isegi küüniseid, mis aitaksid neil saaklooma kinni hoida. Neil on ainult hambad ja tugevad lõuad, millega tuleb - maksku mis maksab - kinni hoida, vältides (või taludes) samal ajal sõrahoope, pealtallumist ning põdrasarvede teravaid torkeid.

  

Süüa saavad need hundid, kel jätkub julgust ja kes ei lase lahti ka hoopide ja torgete kiuste. Selline looduslik valik on kujundanud hundid imetlusväärselt hästi valu taluvaks liigiks. Nad suudavad väga suuri vigastusi välja kannatada - saaklooma jahi käigus murtud ribid või jäsemed, väljalöödud hambad ja isegi koljuluumõrad ei ole midagi ebatavalist. See käib hundielu juurde ning hundielu ei ole kunagi olnud kergete killast.

 

Täiskasvanud põder kaalub ligikaudu 500 kg. Täiskasvanud hundid aga 30-50 kg. Endast ligi kümme korda suurema saaklooma murdmiseks ei ole sugugi paljud liigid võimelised. Lisaks vaprusele, enesekindlusele ja tervetele hammastele, nõuab see koostööd karjaliikmetega. Koostööd, kus on ka toimiv tööjaotus. Just seepärast on huntide jaoks tugev kari niivõrd oluline. Ning just seetõttu on hundid niivõrd sotsiaalsed loomad!



Nagu arvata võib, siis hammaste kaotamine ja lagunemine läheb metsahallidele kalliks maksma. Neil, kel on õnnestunud elada kõrge eani, on enamasti väga viletsas seisus hambad: murdunud, väljakukkunud või täiesti nüdiks kulunud. Selliste hammastega on korralikku saaklooma õieti võimatu püüda ning näljasurm on kerge järgnema. Aitab jällegi vaid karja olemasolu, kes oma murtud saaki jagaksid. Aitaks muidugi ka hambapesu, aga miskipärast ei ole seni veel ükski hunt metsa jäetud hambaharja otstarbeliselt kasutanud.

 

Voyageurs hundiuurijatel on õigus: on absoluutselt fantastiline, et üldse mõni hunt vanaks elab, arvestades, et nad peavad ennast regulaarselt hammastega niisuguste suurte elukate külge kinni haakima!

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.