Sarvikud

Postitas Aasta Loom - P, 18.06.2017 - 17.11
Avapilt
Sisu
Kaks konkurenti teevad tagaajamise vahele väikese lõõtsutamispausi. Vasakpoolne, peaaegu suvekarvas ja haljaste sarvedega sokk on tagaajaja rollis ja parempoolne tumedas talvekarvas, noorem ja väiksem, eespool jooksja.
 
Enne jaaniaega on ka nooremad sokud juba talvekasukast lahti saanud ja sarved vastu puid ja põõsaid haljaks nühkinud. Sellele kõigele on eelnenud suur trall ja tagaajamine. Kohe peale lume sulamist ja ilmade soojenemist lagunesid talvised salgad väiksemateks, 3-5 liikmelisteks gruppideks, kus sokkude vahel algas äge konkurents. Sokud ehk kaberipullid muutusid territoriaalsemateks ja hakkasid üksteist oma aladelt välja tõrjuma. Reeglina on selles tegevuses nõrgemaks pooleks ikka nooremad, vanad ja väetid või mõne sünnipärase veaga loomad.
Kogu kevade ja suve esimese poole torkavad silma üksteist mööda metsi ja põlde taga ajavad sokud, kes aeg-ajalt peatuvad, et lõõtsutada, omal ilaniidid suunurgast tolknemas ja keel ripakil, et peagi edasi traavida. Nii joostakse päevas kümneid ja kümneid kilomeetreid. Tavaliselt on selleks ajaks mõnel metsalagendikul või luhal sarved juba ristatud ja nüüd leegibki allajäänu ees ja võitja taga. Sarvede ristamisel aetakse sarved vaheliti ja üritatakse kaelalihastega vastast maha väänata. Kellel tugevam kael ja suurem kehakaal, see ongi võitja. Sokkude maailmas on nii, et mida jämedam kael, seda rohkem naisi. Kõik see käib ju kitsedega paaritumise nimel. Plats konkurentidest puhtaks löödud, tuleb kohe hakata kitse taga ajama. Tõeline jooksuaeg.
 
Tarmo Mikussaar

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.