Kabrad pärast pulmaaega

Postitas Aasta Loom - P, 10.09.2017 - 09.00
Avapilt
Sisu

Talled hoiavad praegusel ajal kenasti ema ligi ning jätkavad imetamist.
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Sügis läheneb. Kapradel on pulmatrall läbi saanud. Ka kõige nõudlikum emasloom leidis järgmisel kevadel ilmavalgust nägevatele talledele isa ja alus uuele põlvkonnale on pandud.
Kevadel sündinud tallede karvkate on praeguseks ühevärviline ja sarnaneb täiskasvanud looma omale. Pikad jalad ja peenike kael jätavad hapra mulje. Emast on nad väiksemad. Pere toimetab koos. Vilkad ja mänguhimulised talled ei lase vanalooma hetkekski silmist.
Möödunud leebe ja lumevaene talv oli metskitsedele igati soodne. Seda võib järeldada tallede arvust. Haruldased ei ole kolmikud. Siin seal on nähtud nelja tallega kitse. Tavapärane oleks noorel emal üks ja vanematel kaks järglast.
Näha võib kitseperesid hommiku- ja õhtutundidel ädala (eriti ristikuädala) põldudel toitumas. Sombuse ja vihmase ilma korral trehvab neid isegi päeval. Talveks valmistumine nõuab palju ja sageli söömist. Alati ei piirduta rohttaimedega. Näiteks seal, kus arvukus kõrge, on kärbitud kevadel istutatud tammede puitumata ladva võrseid.
Kuigi põhitoiduks noorloomadele on väga mitmesugused erinevad taimed, jätkavad talled endiselt piima imemist. Teadagi pole imetamine mingi kerge ettevõtmine. Kits kaotab suurtes kogustes väärtuslikke mineraalaineid. Seepärast võib neid sageli näha soolakuil varusid täiendamas. Eelistatud on soolakud, mis asuvad lagedal, nii et kiskjad (ilves) ei saaks märkamatult ligi hiilida. Parim aeg maiustamiseks on peale vihma, kui soolapostid ja -kännud on märjad. Talled üritavad lakkudes ema matkida kuid avastavad suure ehmatusega, et soola maitse on liiga intensiivne. Sunnib lausa ringi kepsutama.
Sokkusid kohtab harvemini. Neid ongi looduses vähem. Eelistatud tegevus praegusel ajal on puhkamine. Pulmad mõjusid väsitavalt. Toitumas käiakse videvikus. Sarved püsivad peas veel vast poolteist kuud, aga oma otstarbe on nad kaotanud. Pole enam vajadust nendega kellegi ees uhkustada. Puude ja põõsaste pusimine ei paku pinget. Isegi soolakuid külastatakse harva. Need on hinnas sarvede kasvamise ajal. Kokkuvõtteks võib ütelda, et metskitsedel on hetkel rahulikud ajad. Kogutakse talvevarusid siseorganitele ladestuvate rasvade näol ja valmistutakse varsti saabuvaks sügiseseks karvavahetuseks.

Vahur Sepp

Paneme siia juurde ka videolõigu metskitse online-kaamerast, kus näeme mitut metskitse ringi kepsutamas ja toitumas vaatlusplatsil Viljandimaal Lembitu Jahimeeste Seltsi aladel.
 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.